Bankowość

Czy warto brać teraz kredyt?

Kredyt to sposób na zakup towarów lub usług w przyszłości. Może mieć formę pożyczki, w której kredytodawca oczekuje spłaty swojego kapitału wraz z odsetkami. Kredytobiorcą może być osoba fizyczna lub firma. Karty kredytowe są formą krótkoterminowego kredytu oferowanego przez banki i inne instytucje finansowe.

fot. Unspalash, zgodnie z licencją

Kredyt – czy warto?

Karty kredytowe są często wykorzystywane do zakupu towarów i usług w oparciu o obietnicę posiadacza do zapłaty za te towary lub usługi. Takie długi są zazwyczaj niezabezpieczone, a jeśli nie zostaną zapłacone, wierzyciel nie ma prawa do zajęcia własności osobistej (na przykład pojazdu) lub aktywów z lokalu dłużnika. Kredyt może być również sprzedawany na rynkach wtórnych z oprocentowaniem stałym, zmiennym lub nawet ujemnym, w zależności od tego, jak duże ryzyko wiąże się z kupującym lub sprzedającym.

Kredyt jest również czymś, co jedna strona oferuje drugiej, gdy ta nie ma gotówki dostępnej do natychmiastowej zapłaty, ale posiada wartościowy majątek, który może być zastawiony jako zabezpieczenie do czasu, gdy gotówka będzie dostępna do pełnej zapłaty zobowiązania.

Kredyt stał się nieodłącznym elementem naszego życia we współczesnym świecie. Jest najczęściej stosowanym środkiem płatniczym oraz narzędziem do pozyskiwania środków finansowych. W ciągu ostatniej dekady liczba kart kredytowych w obiegu stale rosła, co oznacza, że coraz więcej osób używa ich do dokonywania zakupów, płacenia za usługi itp.

Zalety korzystania z kart kredytowych:

  • wygoda – można płacić za towary i usługi bez konieczności noszenia przy sobie gotówki lub książeczki czekowej;
  • bezpieczeństwo – można anulować lub zablokować kartę w przypadku jej kradzieży;
  • niskie oprocentowanie – niektóre karty oferują okresy bezodsetkowe na zakupach (do 12 miesięcy), co pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy;
  • nagrody – niektóre karty dają bonusy, takie jak vouchery na podróże, cashback lub zniżki u wybranych sprzedawców.
Czy warto brać teraz kredyt?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę