Biznes

Rosjanie nie chcą inwestować w kraju. Przedsiębiorcy przenoszą kapitał za granicę

Gospodarczy zastój w Rosji nie wróży niczego dobrego, już teraz przekonują się o tym inwestorzy. Dlaczego wolą wydawać pieniądze poza granicami kraju?

Najnowsze dane banku centralnego wskazują, że tylko w pierwszym kwartale tego roku rosyjscy przedsiębiorcy zainwestowali około sześćdziesiąt sześć miliardów dolarów za granicą. To więcej niż spodziewał się nie tylko Putin, ale i cały moskiewski rząd.


Przeglądając ubiegłoroczne dane statystyczne można dojrzeć, że 66 mln dolarów zainwestowanych przez rosyjski biznes za granicą to aż o ok. 70 % więcej niż jeszcze rok temu. Problem wydaje się pogłębiać.

Luksemburg i Brytyjskie Wyspy Dziewicze nowym centrum rosyjskich przedsiębiorców

Rosjanie inwestują przede wszystkim w Luksemburgu oraz na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, czyli dwa alternatywne państwa, które są dziś uznawane za raje podatkowe po ostatnich problemach z depozytami bankowymi Cypru. Szacuje się, że tylko na samych Brytyjskich Wyspach Dziewiczych Rosjanie zainwestowali łącznie już przeszło trzydzieści miliardów dolarów – tylko w pierwszym kwartale tego roku liczba inwestycji zwiększyła się piętnastokrotnie.

Ekonomiści przekonują, że zwiększone zainteresowanie rosyjskich inwestorów rynkiem zagranicznym wynika przede wszystkim z wyraźnego zastoju gospodarczego w rodzimym kraju. Igor Nikołajew komentuje, że wraz ze słabymi danymi makroekonomicznymi rośnie także apetyt władz na prywatny kapitał.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0 Art Hitklif

Rosjanie nie chcą inwestować w kraju. Przedsiębiorcy przenoszą kapitał za granicę
2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Edwin Góral

    5 lipca 2017 at 18:02

    Putin nie wie co robi, bo jeszcze trzeba byłoby dodać, że władze Rosji wyciągają ręce po prywatny kapitał. Jeśli będą nadal zakazywali działalności za granicą, wprowadzali kolejne regulacje, które nakazują na zamykanie zagranicznych kont i pozbywania się całego majątku zlokalizowanego poza krajem, to nie widzę przyszłości.

  2. Cezary_23

    5 lipca 2017 at 18:03

    Rosji niebawem pozostaną same surowce, bo dziś bez nich chyba nie uciągnęliby tego kryzysu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę