oszczędności
Finanse

Jak działa konto oszczędnościowe?

Dowiedz się w 5 krokach

Nowy rok to doskonała okazja do inicjowania pozytywnych zmian w życiu. Jedną z najbardziej pożądanych dla wielu osób jest… rozpoczęcie oszczędzania. Pierwszym krokiem, który ułatwi Ci realizację takiego planu będzie założenie konta oszczędnościowego. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy.

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy, służący do gromadzenia i bezpiecznego pomnażania kapitału.

Jest to idealne narzędzie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem, szukają pewnych, bezpiecznych zysków i chcą zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć, by gromadzenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym było jak najbardziej efektywne i… bezwysiłkowe?

Przede wszystkim oprocentowanie

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie. Choć wysokość odsetek nie powinna być jedynym kryterium wyboru rachunku, z pewnością winna być tym najważniejszym. Wysokie oprocentowanie przełoży się bowiem na wyższe zyski. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Czy wiesz, że korzystając z usług Getin Banku możesz założyć konto oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie 2,5 proc. w skali roku? Obecnie jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych, dostępnych na rynku ofert. Zakładając konto w Getin Banku nie poniesiesz opłat za jego otwarcie i prowadzenie. Bezpłatny jest również dostęp przez Bankowość Internetową i Mobilną.

Analizując oferty poszczególnych banków, zwróć uwagę również na sposób kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja to częstotliwość powiększenia kapitału o odsetki, które zostały przez ten kapitał wygenerowane. Jeśli odsetki kapitalizowane są częściej (np. raz w miesiącu), podstawa ich naliczania z każdym kolejnym miesiącem będzie wyższa. A to przełoży się na wyższe zyski. Dwa konta oszczędnościowe o takim samym oprocentowaniu, lecz innej kapitalizacji przyniosą więc profity o odmiennej wysokości.

Finansowe bezpieczeństwo w każdym momencie

Ogromną zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość swobodnego dokonywania wpłat i wypłat. W przeciwieństwie do lokaty, pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym nie są „zamrażane”. Jeśli na Twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki, w każdym momencie będziesz mógł sięgnąć po pieniądze. Dzięki temu zapewnisz sobie oraz swoim najbliższym finansowe bezpieczeństwo oraz spokojny sen.

Pamiętaj jednak, że wykonywanie przelewów z konta oszczędnościowego może okazać się bardzo kosztowne.

Wiele banków umożliwia realizację jednego bezpłatnego transferu w miesiącu. Kolejne są już dodatkowo płatne (często niemało). Decyzja o wykonaniu przelewu powinna być więc dokładnie przemyślana. Może się bowiem okazać, że naliczone przez bank prowizje „zjedzą” wypracowany zysk. Przesyłanie środków z konta oszczędnościowego powinno być więc ostatecznością.

Łatwość użytkowania rachunku i nieograniczony dostęp

Jeśli chcesz korzystać z rachunku w sposób komfortowy i wygodny, a do tego niezależny od godzin pracy stacjonarnych oddziałów banku, wybierz ten z dostępem przez telefon, aplikację mobilną i Internet. Dzięki temu pieniądze będą dostępne dla Ciebie 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie.

Na co uważać, czyli kruczki w umowie z bankiem

Dobre konto oszczędnościowe powinno być nie tylko wysoko oprocentowane, ale również niedrogie w użytkowaniu. Wybierając najlepsze zwróć więc uwagę nie tylko na wysokość opłat za otwarcie i prowadzenie, ale także na dodatkowe wymagania, stawiane przez bank. Czasem zdarza się, że warunkiem braku opłat jest posiadanie rachunku osobistego w danym banku, a wysokie oprocentowanie obowiązuje jedynie przez kilka miesięcy lub dla określonych kwot. Choć takie „kruczki” nie powinny przekreślać danej oferty, przed podpisaniem umowy z bankiem warto mieć ich świadomość.

Proste triki, ułatwiające oszczędzanie 

Jeśli chcesz, by oszczędzanie na koncie oszczędnościowym było jeszcze bardziej efektywne:

  • * wymyśl skomplikowane hasło do rachunku (może być to ciąg przypadkowych liter i cyfr), następnie zapisz je na kartce i… schowaj na dnie szafy, w piwnicy czy innym, odległym zakątku domu. Nie, to wcale nie żart. Taki trik pozwoli Ci ograniczyć ryzyko zbyt lekkomyślnych decyzji finansowych i zakupów robionych pod wpływem emocji i impulsu. Zalogowanie się na konto będzie wymagać od Ciebie bowiem sporej aktywności. A to pomoże nabrać dystansu i… jeszcze raz przemyślać zakupowe decyzje;
  • * zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, przesyłaj na konto oszczędnościowe określoną wcześniej kwotę. Jeśli chcesz, by oszczędzanie stało się zupełnie bezwysiłkowe, ustaw w banku zlecenie stałe. Realizując przelew na początku miesiąca (a nie tak jak to przyjęto – pod koniec) unikniesz argumentu, że „nie masz z czego oszczędzać”. Możesz być także pewien, że już po kilku miesiącach całkowicie zapomnisz o kilkudziesięciu czy kilkuset złotych, które w każdym miesiącu „wędrują” na konto oszczędnościowe;
  • * ustal cel oszczędzania. Może być to np. wkład własny na wymarzone mieszkanie, egzotyczna podróż czy poduszka finansowa. Sprecyzowany cel zwiększy Twoją motywację.

Jak działa konto oszczędnościowe?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę