polski złoty
Finanse

Polacy chętnie sięgają po kredyty. “To efekt polityki RPP” – oceniają eksperci

Banki rozkochały Polaków w kredytach samochodowych, gotówkowych i hipotecznych na dobre. Znamy przyczynę.

Z danych statystycznych wynika, że liczna kredytów konsumpcyjnych jakie zaciągają Polacy nadal rośnie. Równocześnie ubywa depozytów z rachunków, ponieważ wielu klientów nie godzi się z tak niskim oprocentowaniem na lokatach do jakiego doprowadziły ostatnie działania Rady Polityki Pieniężnej.

O ile liczba kredytów zaciąganych przez polskie gospodarstwa domowe rośnie – dane za lipiec, to jednocześnie ubywa depozytów na rachunkach bankowych. Narodowy Bank Polski podaje, że depozyty gospodarstw domowych obniżyły się o ok. 0,2 %, ale jeśli chodzi o przedsiębiorców, to aż 0,7 %.

Umocnienie się złotówki i działania RPP skutecznie zniechęcają do trzymania pieniędzy na lokatach

Okazuje się, że jednym z powodów, dla których Polacy usuwają pieniądze ze swoich kont jest ostatnie umocnienie się złotówki. Duże znaczenie na dalszą falę odpływu kapitału z banków miały ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Ta obniżała regularnie stopy procentowe do poziomu, który przez wielu jest nie do zaakceptowania ze względu na niskie zyski z depozytów.

Polacy chętnie sięgają po kredyty. “To efekt polityki RPP” – oceniają eksperci
2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Marczak90

    23 czerwca 2017 at 15:54

    Te kredyty to Polakom kiedyś bokami wyjdą. Cała gospodarka opiera się na sztucznym, pustym pieniądzu. Zamiast odłożyć i z czasem kupić taki czy inny produkt, to napędza się kiesy bankierów. Żałosne

  2. Ośka

    23 czerwca 2017 at 15:55

    Ludzie wycofują pieniądze z banków, bo koszty prowadzenia rachunków są coraz większe, oprocentowanie (podziękować ekspertom z Rady Polityki Pieniężnej) jest żenująco niskie. Ale co ja tam będę mówił – lobby banksterów widać jest nadal bardzo skuteczne i wyjątkowo silne. Państwo robi to czego chcą banki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę