Praca

Jak rozliczać PIT? Krok po kroku

Rok w rok podobne problemy i zapytania. Jak rozliczyć swój PIT tak, żeby wszystko się zgadzało. Co zrobić, żeby przekazać 1% wybranej fundacji? To prostsze niż myślisz! Wyjaśniamy to od podstaw.

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z najpopularniejszymi formularzami PIT. Są to:

PIT-11 – informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Pracodawca przesyła PIT 11 do pracownika i urzędu skarbowego.
PIT-36 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym. Przeznaczony dla tych, którzy nie wypełniają zeznania PIT-37, ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej.
PIT-37 – najpopularniejszy formularz, wypełniany przez podatników, którzy uzyskali dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Formularz PIT-37 wypełniają osoby bez działalności gospodarczej.
PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, które wypełniają osoby uzyskujące niektóre dochody kapitałowe. Formularz PIT-38 wybierają podatnicy, którzy uzyskują przychody z objęcia udziałów – akcji.

Wiedząc już, który formularz będzie odpowiedni, wypełnianie PIT-u powinno być nieco łatwiejsze. Kolejnym udogodnieniem jest platforma stworzona przez Ministerstwo Finansów, dzięki której można rozliczać się całkowicie przez Internet. Potrzebny jest PESEL, kwota przychodu za rok 2018 (w przypadku przyszłorocznych rozliczeń) oraz kwotę przychodu za 2019, którą znajdziesz w deklaracji PIT-11 od pracodawcy.

1% na dowolny cel

Każdy, kto rozlicza się z fiskusem, może przeznaczyć 1% swojego podatku na dowolny cel charytatywny. Aby wesprzeć wybraną Organizację Pożytku Publicznego wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać jej nazwę i numer KRS. Dla podatnika nie jest to żadne obciążenie. Na wsparcie podatników mogą liczyć jedynie te organizacje, którym został przyznany status Organizacji Pożytku Publicznego. Taki status nadaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jak widać, do poprawnego rozliczenia z fiskusem potrzebna jest pewna wiedza. Na szczęście zawsze można zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Na wszystkie pytania odpowie ekspert bb-biuro.pl/rozliczanie-pit-bydgoszcz/

Jak rozliczać PIT? Krok po kroku
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę