Janusz Korwin – Mikke jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dla wielu to też największy ekscentryk w polskim życiu publicznym. Sprawdź czego jeszcze o nim nie wiedziałeś.
Wszechstronne wykształcenie
Janusz Korwin – Mikke studiował prawo, socjologie, psychologie, filozofie i matematykę. Niestety nie zdołał ukończyć studiów, ponieważ w związku z protestami studenckimi w marcu 1968 r. został aresztowany (w areszcie spędził kolejne 4 miesiące) i relegowany z uczelni. Dopiero dzięki wstawiennictwie Klemensa Szaniawskiego, dziekana Wydziału Filozofii i Socjologii, odzyskano skonfiskowane przez SB dokumenty studenckie i pozwolono Korwin – Mikkemu wznowić naukę w trybie ekstremistycznym. Ostatecznie, w 1969 r. został magistrem filozofii. Pozostałych kierunków nie dokończył.
Publicystyka
Janusz Korwin – Mikke jest niezwykle płodnym publicystą. W młodości publikował w „Polityce”, ” Kulturze”, „Tygodniku Kulturalnym”,”Problemach”, „Życiu Literackim”, „Tygodniku Powszechnym”, „Literaturze na Świecie”. W kolejnych latach współpracował m.in.: z „Ładem”, „Brulionem”, „Wprost”, „Stańczyku”, „Nie” oraz „Tygodnikiem Demokratycznym”. Za swój wkład w publicystykę, w 1990 r. otrzymał 2 nagrody: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Antoniego Słonimskiego (za prowokacje intelektualne) oraz Nagrodę Kisiela (za „odwagę, zdecydowane poglądy, gotowość do bronienia swoich racji i wizjonerstwo”). Obecnie można przeczytać jego teksty w tygodnikach „Najwyższy Czas”, „Uważam Rze” i „Angorze”.
Kariera filmowa
Założyciel Kongresu Nowej Prawicy ma za sobą również kilka epizodów filmowych. W latach 1993-1994 wystąpił w następujących produkcjach: „Tylko strach”, „Kraj świata”, „Co się stało?”, „Nocna zmiana” i „Jest jak jest”. Wystąpił również, razem z Pawłem Kukizem, w filmie „Wtorek” w 2004 r. Ponadto, w 1998 r. nagrał z Krzysztofem Skibą piosenkę „Stop podatki”, która znalazła się na płycie „Wąchole”.
Mistrz Polski
Janusz Korwin-Mikke jest również wielkim fanem brydża – karcianej gry logicznej. Swego czasu był nawet mistrzem kraju, deklasując pozostałych rywali. W 1976 roku, razem z Andrzejem Macieszczakiem, wydał nawet podręcznik do gry, który przez długie lata był jedyną książką traktującą o brydżu na polskim rynku. W książce, polityk wyjaśnia na wielu przykładach zasady liczenia siły kart na ręce, podstawy licytacji, a także sposób liczenia kart będących w posiadaniu przeciwników.
Fotografia na licencji CC 2.0 flickr.com autorstwa Paweł Dudzicki