Biznes

Czym zajmuje się agencja reklamowa?

W dzisiejszych czasach odpowiednie wypromowanie marki to kwestia być albo nie być. Te firmy, które zainwestują w odpowiednią promocję, przy pomocy agencji reklamowej mogą liczyć na szybki wzrost rozpoznawalności pośród klientów. Czy chcesz się dowiedzieć, za jakie zadania odpowiedzialna jest agencja reklamowa?

Designer hands using graphics tablet while working with computer at studio or office. Top side view.

Jak działa agencja reklamowa?

Wielu z nas mogłoby się wydawać, że pojęcie agencji reklamowej oraz samej reklamy jest stosunkowo nowym zagadnieniem. Nic bardziej mylnego, gdyż sama reklama towarzyszyła nam w przeróżnej formie od wieków. Największym przełomem jednak był XIX wiek, podczas którego rozwój przemysłowy był jednym z bodźców do prężnego rozwoju. Jednym z przełomowych wydarzeń, było zamieszczenie przez Matthew Bradiego reklamy swoich usług fotograficznych, przy użyciu innej czcionki, niż reszta tekstu. Doskonały pomysł sprawił, że już w niedługim czasie zaczęły się pojawiać reklamy całostronicowe.

Agencja reklamowa odpowiedzialna jest za szereg działań związanych z promocją marki. Od niej zależy opracowanie media planu, dobór środków przekazu, narzędzi komunikacyjnych, projektowanie i realizacja reklam, analiza rynku i ocena skuteczności reklam. To, w jaki sposób połączy ze sobą powyższe elementy – zależy efektywność jej działań. Zadaniem agencji reklamowej jest uświadomienie klientom istnienia marki oraz przekazanie wizji społecznej firmy.

W zależności od agencji reklamowej – może ona oferować ściśle wyspecjalizowany aspekt działań marketingowych lub podejść do zagadnienia kompleksowo. Taki rodzaj agencji nazywamy full service lub agencją 360 stopni. Ma to szereg zalet, gdyż działaniami promocyjnymi zajmuje się jedna firma, która w sprawny sposób komunikuje się ze wszystkimi działami. Oczywiście tak kompleksowe działania mają swoją odpowiednio wyższą cenę, jednak gdy zależy nam na skuteczności i szybkości wdrożenia nowych strategii marketingowych – warto postawić na takie rozwiązania.

Oprócz standardowych działów występujących w większości większych firm, jak księgowość, dział IT, czy zarządzanie kadrami – w agencji reklamowej wyróżniamy działy kreatywne składające się z kilkuosobowych zespołów copywriterów czy art directorów. Ponadto dział social mediów tak bardzo ważny w dzisiejszych czasach, gdzie regularne publikowanie treści jest podstawą istnienia marki. Dział strategii odpowiedzialny za pozyskiwanie insightów konsumenckich poprzez badania rynku. Równie istotny jest wykwalifikowany dział graficzny, który rozwinie i uzupełni przekaz pozostałych działów.

Agencja reklamowa – jakie koszty?

Gdy zastanawiamy się jakie koszty wiążą się z podjęciem współpracy z agencją reklamową, musimy zdać sobie sprawę ze złożoności zagadnienia. Niestety, w zależności od tego, jak kompleksową usługę będzie ona dla nas świadczyła – taki rachunek nam wystawi. Dlatego łatwiej rozmawiać o bazowych kosztach związanych z nowymi sloganami, czy realizacją prostych reklam na social mediach. Im więcej będziemy dokładać nowych elementów oraz im bardziej złożona będzie strategia marketingowa, tym wyższe wygeneruje to koszty.

Należy także wyróżnić działy ATL i BTL, które kierują swój przekaz do różnego grona odbiorców. ATL oznacza above the line, czyli treści kierowane do szerszego grona odbiorców, niż zakłada grupa docelowa. Przekaz taki realizowany jest przez szeroko pojęte mass media. Z kolei BTL – to below the line, a grupa docelowa to konkretny odbiorca, do którego treść reklamy trafia za pomocą punktów obsługi klienta, direct mailing, oraz kierowane reklamy w internecie dopasowane do odbiorcy.

Zagadnienie pracy agencji reklamowych to osobna dziedzina marketingu, o której można pisać naprawdę grube książki. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się nakreślić, na czym polega działanie agencji reklamowej.

Czym zajmuje się agencja reklamowa?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę