windykacja
Finanse

Jak działa firma windykacyjna? Kto może skorzystać z jej pomocy?

Zmagasz się z długami? Nie jesteś jedyną osobą, która ma takie problemy. Jak pokazują statystyki, trudności ze spłatą długu ma ponad 1,8 mln Polaków . Z czego wynikają? Przyczyn jest wiele – np. utrata pracy czy problemy zdrowotne. W takich sytuacjach nietrudno wpaść w spiralę zadłużenia. Wtedy pomóc może firma windykacyjna.

Działania firm windykacyjnych – choć nadal są owiane złą sławą – nie mają nic wspólnego z egzekucją komorniczą. Wręcz przeciwnie. Można śmiało powiedzieć, że firma windykacyjna jest sprzymierzeńcem osoby zadłużonej, a jej zadanie to w dużej mierze udzielanie wsparcia w spłacie zobowiązań krok po kroku. Kiedy możesz skorzystać z jej pomocy? Mówiąc najprościej, gdy stałeś się jej klientem.

Kiedy firma windykacyjna przejmuje obsługę zadłużenia?

Najczęściej współpraca osoby zadłużonej z firmą windykacyjną rozpoczyna się wówczas, gdy wierzyciel pierwotny – a więc np. bank albo operator TV czy telefoniczny – sprzeda wierzytelność podmiotowi trzeciemu. Robi to, aby szybciej odzyskać kapitał. Fundusze, które kupują pakiety wierzytelności, ich obsługę przekazują firmom windykacyjnym. Właśnie tak możesz stać się klientem jednej z nich, np. ULTIMO.

Informację o tym, że jesteś teraz klientem firmy windykacyjnej, otrzymasz pisemnie. W korespondencji znajdziesz m.in. dane wskazujące na tytuł, z jakiego powstało zadłużenie, a także wysokość kwoty, którą powinieneś spłacić. To punkt wyjścia do rozmowy z doradcą firmy windykacyjnej, a co za tym idzie – do uregulowania swoich zaległości.

Firma windykacyjna stawia na polubowne rozwiązanie problemu zadłużenia

Choć windykacja może być prowadzona na różne sposoby – także na drodze prawnej, firmy windykacyjne stawiają przede wszystkim na metody polubowne. Dzieje się tak wówczas, gdy osoba zadłużona podejmuje współpracę i jest skłonna podpisać ugodę. To rozwiązanie jest korzystne dla obu stron, ponieważ:

  • osoba zadłużona może wspólnie z doradcą firmy windykacyjnej ustalić bezpieczne i dogodne dla siebie warunki spłaty – jeżeli jej sytuacja finansowa jest trudna, możliwe jest regulowanie zobowiązania nawet w ratach wynoszących po kilkadziesiąt złotych
  • nie ma konieczności oddawania sprawy do sądu – przez co zarówno wierzyciel, jak i osoba zadłużona oszczędzają czas i zapobiegają pojawieniu się dodatkowych kosztów windykacji (związanych z postępowaniem sądowym i komorniczym)
  • spłata długu odbywa się dobrowolnie, a nie przymusowo – jak to się dzieje w przypadku egzekucji komorniczej.

Pamiętaj: z pomocy firmy windykacyjnej możesz skorzystać wówczas, gdy jesteś jej klientem. Wtedy niezwłocznie skontaktuj się z jej doradcą – np. telefonicznie, mailowo czy za pomocą platformy online – i podpisz ugodę. W ten sposób szanse, że już za jakiś czas będziesz się cieszył pozytywną historią kredytową i pozbędziesz się raz na zawsze ciążących na tobie zobowiązań.

[1] https://businessinsider.com.pl/finanse/zadluzenie-polakow-dane-pazdziernik-2017/l8fysz2

Jak działa firma windykacyjna? Kto może skorzystać z jej pomocy?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę