Finanse

Jak założyć domenę?

W dzisiejszych czasach, dla wielu startujących firm i szerokiego grona twórców – posiadanie własnej strony internetowej to bardzo istotny element do komunikacji i uwierzytelnienia swojego wizerunku.

Jak założyć domenę na własnym serwerze?

Jest wiele sprawdzonych sposobów na prezentowanie treści w internecie oraz stworzenie swojej własnej strony, wizytówki. Możemy prowadzić konto na Instagramie, na którym będziemy zamieszczać najświeższe prace fotograficzne, możemy skorzystać z gotowych serwisów blogowych, lub prowadzić własny kanał na YouTube. Jeśli jednak zależ nam na prowadzeniu strony, która będzie niezależna od rozmaitych serwisów warto zastanowić się nad założeniem własnej domeny.

Czym tak naprawdę jest domena? W skrócie jest to adres strony, którą podajemy w polu naszej ulubionej wyszukiwarki internetowej. Jest to unikalny odnośnik prowadzący do Twojego hostingu, czyli przestrzeni na dane, do których odwołuje się podany adres. Ponadto, domena uprawnia do korzystania z unikatowego adresu email, czy FTP opartego właśnie o adres naszej domeny.

Musimy zaznaczyć, że do prawidłowego funkcjonowania naszej przyszłej strony niezbędne jest podpięcie domeny pod hosting, który wcale nie musi znajdować się na serwerach domeny. Poprzez przypisanie adresów DNS, możemy korzystać z zewnętrznego hostingu, który może okazać się dla nas bardziej atrakcyjny finansowo oraz dostarczać ciekawsze usługi związane z zarządzaniem danymi naszej strony.

Jeśli dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym oraz umiejętnościami sieciowymi – możemy pokusić się o hostowanie strony ze swojego serwera. Jest to jednak dużo bardziej skomplikowane w konfiguracji, a koszt znacznie wyższy. Gotowe usługi hostingowe pozwalają ustawić hosting w szybki i bezproblemowy sposób.

Oprócz posiadania domeny musimy wykupić usługę hostingu, który będzie obsługiwał naszą domenę. W konfiguracji domeny musimy jedynie podać adres naszej strony, a z poziomu rejestratora domen adresy serwerów, do których będzie się odnosić nasza strona. Banalnie proste, prawda?

Możemy spróbować skorzystać z zewnętrznego hostingu, gdyż często pojawiają się naprawdę ciekawe promocje. Może to rodzić pewne problemy związane z zabezpieczeniami i konfiguracją. Gdy decydujemy się na korzystanie z kompleksowej usługi domeny i hostingu od tego samego dostawcy, ryzyko problemów występujących pomiędzy hostingiem a serwerami nazw DNS są dużo niższe. Obsługa techniczna również jest w stanie w dużo szybszym tempie reagować na błędy konfiguracji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu naszej strony.

Należy zwrócić uwagę na kolejny ważny element, bez którego działanie naszej strony będzie tylko połowiczne. Obecnie standardy bezpieczeństwa są niezwykle ważne oraz wymóg zabezpieczenia certyfikatem SSL to podstawa. Bez niego wiele wyszukiwarek zwyczajnie wyświetli komunikat o niebezpiecznym połączeniu z Waszą stroną, skutecznie zniechęcając wielu odwiedzających. Zadbajcie o to, aby wasz hosting miał zainstalowany taki certyfikat!

Ile kosztuje własna domena?

Decydując się na kupno domeny – jej cena będzie uzależniona od kilku czynników. Jednym z nich jest wygląd rozszerzenie – .pl, com.pl, .eu lub też mniej znane .xyz. Wybierz własną domenę, która zacznie na Ciebie zarabiać. W naszym kraju najpopularniejsze okazuje się .pl oraz com.pl, których ceny są odpowiednio wyższe od pozostałych. Jeśli uda nam się trafić na dobrą promocję, to za roczne wykupienie domeny będziemy musieli zapłacić od 5 do 150 złotych. Wszystko jest ściśle uzależnione od obowiązującej promocji.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam proces rejestracji domeny oraz uruchamiania strony internetowej.

Jak założyć domenę?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę