Aktualności

Które drogi na Słowacji są płatne?

Polacy wybierający się w podróż autem na Słowację, często szukają informacji dotyczących płatnych dróg w tym kraju. Nic dziwnego. Za brak winiety grożą surowe mandaty, a przed ich otrzymaniem chcą uchronić się wszyscy kierowcy. Sprawdź, jakie drogi na Słowacji są płatne i ile trzeba zapłacić za przejazd słowackimi autostradami i drogami ekspresowymi.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Słowacja – które drogi płatne?

Słowacja to mały, lecz niezwykle malowniczy kraj. Nie dziwi więc fakt, że wielu Polaków decyduje się na podróż na Słowację, a jako środek transportu wybiera własny samochód. Kierowcy muszą pamiętać jednak o zakupie winiety – https://electronic-vignettes.com/winiety-slowacja/. Obowiązują one zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych.

Autostrady:

D1: Z Bratysławy przez Trenczyn, Żylina, Martin, Poprad, Preszów do granicy z Ukrainą.
D2: Z Bratysławy przez Senec, Malacky do granicy z Czechami.
D3: W pobliżu granicy z Polską, od Skalité przez Čadca, Żylina do Martin.
D4: Obwodnica Bratysławy.

Drogi ekspresowe:

R1: Trasa z Trnawy przez Nitrę, Zvolen do Banská Bystrica.
R2: Trasa z Trenčína przez Prievidzę, Zvolen, Lucenec do Koszyc.
R3: Trasa z Żyliny przez Martin do Turčianskich Teplic.
R4: Trasa z Koszyc do granicy z Węgrami.
R7: Trasa z Bratysławy przez Dunajską Stradę do Lučenca.

Gdzie kupić słowackie winiety? Zakupu dokonać możemy w punktach znajdujących się na przejściach granicznych, na stacjach paliw i w placówkach pocztowych. Możliwy jest także zakup winiety elektronicznej. To właśnie z tej opcji korzysta coraz to większa liczba kierowców. Nie bez przyczyny! Kupno winiety przez internet zajmuje dosłownie kilka chwil i nie wymaga zbaczania z trasy. To także duża oszczędność czasu, a jak wiadomo – w przypadku wielogodzinnych podróży, kierowcy jak najszybciej chcą dotrzeć do punktu docelowego. E-winietę zakupić można na wielu stronach internetowych, jak również w specjalnej aplikacji mobilnej.

Winieta Słowacja. Ile kosztuje?

Na Słowacji obowiązują trzy rodzaje winiet – 10-dniowa, 30-dniowa i roczna. Wszystkie z nich przeznaczone są dla pojazdów nieprzekraczających 3,5 tony. Ile kosztują winiety słowackie?

Oto przykładowy cennik podany w polskich złotówkach:

  • winieta 10-dniowa – 89,00 zł,
  • winieta 30-dniowa – 129,00 zł,
  • winieta roczna – 379, 00 zł.

Zakup winiety jest jak najbardziej opłacalny. Mandat za jej brak może być nawet dziesięciokrotnie wyższy niż cena samej winiety. Obecnie jest to około 500 euro, co po przeliczeniu na złotówki przekracza kwotę 2 tysięcy złotych! Kary za brak winiety są naprawdę wysokie. Nie dziwi więc fakt, że większość kierowców decyduje się na ich zakup. Dzięki nim mogą czuć się bezpiecznie i w pełni legalnie poruszać się po słowackich drogach.

Posiadanie winiety eliminuje stres związany z potencjalnym zatrzymaniem przez policję drogową. Kierowcy mogą więc skupić się na drodze i cieszyć się komfortem jazdy po słowackich autostradach i drogach ekspresowych. Warto również podkreślić, że zakup winiety jest formą wsparcia dla utrzymania i rozwoju infrastruktury drogowej w Słowacji. Część wpływów z winiet przeznaczana jest bowiem na renowację i modernizację dróg. W ten sposób kierowcy, kupując winiety, przyczyniają się do poprawy warunków na drogach, po których podróżują.

Które drogi na Słowacji są płatne?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę