Gospodarka

Podwyższenie podatków. Czy poprawia sytuację budżetową państwa?

Takim najprostszym sposobem na to, aby załatać dziurę budżetową jest podniesienie stopy procentowej.

Wyższe koszty pracy

Na ten pomysł wpadły władze naszego kraju w ostatnich kilku latach. Dla przykładu popularny VAT, czyli podatek od towarów i usług jest o jeden punkt wyższy. Teoretycznie decyzja ta miała pociągnąć za sobą większe wpływy do budżetu państwa. Jednak mimo to nie udało się politykom poradzić z dziurą budżetową. Zadziało tu bowiem proste prawo.

Otóż większe podatki sprawiły, że obywatele mniej kupują towarów i usług, więc naturalne wpływy do budżetu stają się mniejsze.

Po podwyższeniu podatków ceny wzrosły, o wywołało lawinę oszczędności. Przedsiębiorcy zaczęli ciąć koszty, płacąc mniejsze pensje bądź zwalniając pracowników. Ludzie zaczęli mniej zarabiać, a więc musieli zaciskać pasa. Właśnie dlatego ograniczyli konsumpcję towarów i usług. Mniejsza konsumpcja sprawiała, że do budżetu w dalszym ciągu wpływa mało pieniędzy, a deficyt nie jest pokrywany. Okazuje się zatem, że podwyższanie podatków nie jest najlepszym pomyłem.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0

Podwyższenie podatków. Czy poprawia sytuację budżetową państwa?
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Konrad B.

    9 lipca 2017 at 09:02

    Żenujące są koszty pracy w tym kraju. Legalne opłacanie pracowników się zwyczajnie nie opłaca, bo jak dochodzi podatek i kwestia ZUS’u, to robi się naprawdę nieciekawie. Żeby pracownikowi zapłacić 1600 złotych, przedsiębiorca na umowie o pracę musi wydać 3000 złotych brutto! Żenada!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę