premier Tusk
Gospodarka

W II kw. 2013r. PKB pozytywnie zaskoczyło ekonomistów. Wiemy, dlaczego

Produkt Krajowy Brutto rośnie w szybszym tempie niż szacowali niezależni analitycy.

Eksperci wskazują, że tak optymistycznego scenariusza w II kwartale 2013r. nie spodziewali się. PKB wrósł w tym okresie o 0,8 %, a to aż o 0,3 % więcej niż w I kwartale – tak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.

Warto zaznaczyć, że 15 ekspertów, którzy zostali objęci analizą ISBNews wskazywało, że gospodarka urośnie średnio o ok. 0,7 – 0,75 %, tymczasem resort gospodarki spodziewał się 0,8 %.

Rosnące PKB to potencjalny sygnał o możliwym wyjściu z kryzysu gospodarczego

Wydaje się, że polska gospodarka wydaje się nieco odbijać od recesji, chociaż Polacy efekt regularnego wzrostu mogą odczuć jeszcze nieprędko. Głównym sektorem, który napędza coraz lepsze wyniki PKB jest w głównej mierze sektor eksportowy – przypomnijmy, że ostatecznie wiele segmentów działalności nadal nie zachwyca statystykami; wyraźne problemy wydać w ujęciu konsumpcji indywidualnej oraz nastrojach polskich przedsiębiorców, którzy na razie wstrzymali znaczną część planowanych inwestycji.

Ekonomiści są zdania, że o ile w pozostałych dwóch kwartałach 2013 r. gospodarka może nadal utrzymywać wysoki trend wzrostowy, to ożywienia gospodarczego powinniśmy spodziewać się najszybciej na początku 2014 r. Z informacji przekazanych przez główną ekonomistkę Konfederacji Lewiatan, tj. Małgorzatę Starczewską-Krzysztoszek wynika, że ostatnie pół roku 2013 r. może być okresem, który będzie powoli przełamywał barierę kryzysu w gospodarce.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0 Platforma Obywatelska RP

W II kw. 2013r. PKB pozytywnie zaskoczyło ekonomistów. Wiemy, dlaczego
2 komentarze

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę