przedszkole
Finanse

Założenie żłobka pomysłem na biznes? Nowe zmiany zdecydowanie to ułatwiają

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące organizacji opieki nad dziećmi do lat 3. Co to oznacza? Z pewnością to, że zakładanie żłobków i tzw. klubów dziecięcych stanie się zdecydowanie łatwiejsze, a przez to – bardziej opłacalne.

Kto może założyć żłobek?

Według nowych zmian, oprócz gmin, osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej żłobek (bądź wspominany już klub dziecięcy) będą mogły otworzyć również jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne. W praktyce oznacza to, że opiekę nad dziećmi będą mogły sprawować powiaty, województwa i instytucje państwowe.

Ile to kosztuje?

Zdecydowanie najważniejsze zmiany dotyczą obniżenia kosztów prowadzenia żłobków. Nowe przepisy jednoznacznie wskazują, że przedszkole i żłobek mogą znajdować się w  jednym lokalu lub budynku, co do tej pory sprawiało bardzo wiele problemów. Osoby zainteresowane prowadzeniem takiej działalności mogą teraz zakładać żłobki przy już działających przedszkolach z pomocą programu Maluch+ 2018.

Co jeszcze przesądza o obniżeniu kosztów? To, że nowe regulacje dotyczące wielkości lokalu i ilości pomieszczeń zostaną zdecydowanie zliberalizowane. Do tej pory, aby móc prowadzić żłobek należało zorganizować co najmniej dwa oddzielne pomieszczenia na pobyt dzieci, z czego jedno miało być przystosowane do ich odpoczynku. Nie jest tajemnicą, że jedno z pomieszczeń, przeznaczone zwykle do tzw. “leżakowania”, przez większą część dnia stało puste. To tylko zwiększało koszty prowadzenia działalności i utrzymania takiego lokalu. Od nowego roku, rolę tę będzie mogło pełnić jedno pomieszczenie z wygospodarowanym miejscem na odpoczynek dzieci.

Co z podatkami?

Tu sprawa wygląda bardzo obiecująco, ponieważ według nowej ustawy żłobki i kluby dziecięce oraz podmioty je prowadzące, będą zwolnione z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania, użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, zajętych na działalność związaną z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego. Zwolnienie obejmie również podatek od nieruchomości w zakresie nieruchomości zajętych na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego – to powinno przyciągnąć większą ilość przedsiębiorców.

Fot. Flickr.com Paige Bollman CC 2.0

Założenie żłobka pomysłem na biznes? Nowe zmiany zdecydowanie to ułatwiają
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę