Finanse

Banki na świecie. Ich rola w rozwoju gospodarki

Banki w każdej gospodarce świata mają przede wszystkim za zadanie kreowanie dodatkowych środków finansowych w postaci kredytów.

Spirala zadłużenia

Banki w każdej gospodarce świata mają przede wszystkim za zadanie kreowanie dodatkowych środków finansowych w postaci kredytów.

Kredyt jest dodatkowym środkiem jaki udziela bank inwestorom, gdyż banki mogą kreować znacznie więcej kredytów, niż posiadają środków finansowych w postaci lokat. W ten sposób banki w każdej gospodarce świata są w stanie kreować dodatkowe oszczędności. Kredyt jest niczym innym dla osoby jaka go zaciąga, jak uzyskaniem środków finansowych, które bank udziela na rzecz przyszłych dochodów, czyli przyszłych, możliwych oszczędności. Zamiast odkładać każdego miesiąca pieniądze, możemy uzyskać je znacznie szybciej poprzez wzięcie kredytu.

W zamian za uzyskanie dostępu do takich pieniędzy, musimy na rzecz banku zapłacić odsetki zależne od stopy oprocentowania danej pożyczki. W przypadku dużych firm kredyt najczęściej jest znacznie niżej oprocentowany od stopy zwrotu z kapitału jaki jest inwestowany. W ten sposób zarówno bank, jak i firma jest w stanie na takim kredycie uzyskać zysk.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0

Banki na świecie. Ich rola w rozwoju gospodarki
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. przeciwnik-kredytów

    7 lipca 2017 at 17:49

    Kredytowanie działalności jest dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą zamrażać swojego kapitału. Mimo wszystko uważam, że zadłużenie jest wysoce ryzykowne i źle rozplanowane może prowadzić do poważnych problemów finansowych. Sam inwestuję w swoją działalność, z tego co uda mi się wypracować i to chyba najlepszy z możliwych scenariuszy – tak mi się przynajmniej wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę