Gospodarka

Banki tracą na rekomendacji KNF-u. Muszą zaostrzyć kryteria udzielanych kredytów

W ciągu ostatniego roku Komisja Nadzoru Finansowego wydawała kolejne rekomendacje bankom, aby te zaostrzyły kryteria udzielanych swoim klientom kredytów, chodziło głównie o kredyty hipoteczne.

KNF z rekomendacjami dla instytucji finansowych

KNF uzasadniał swoje poczynania tym, że wzrasta liczba tak zwanych toksycznych kredytów (czyli tych niespłacalnych i niemożliwych często do spłacenia), co może zagrozić stabilności polskiego sektora bankowego. Wprawdzie w naszym kraju odsetek tych niespłacalnych kredytów jest chyba najmniejszy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale banki – chcąc nie chcąc – musiały zastosować się do wydanych przez KNF rekomendacji, jest to przecież organ kontrolny nad działalnością banków.

Jednak takie rekomendacje uderzają wprost w nasze banki, a więc działają wbrew założeniom, by pomagać bankom, bowiem zmalała przez to drastycznie liczba klientów, uzyskujących kredyty hipoteczne, a więc banki straciły możliwość zarabiania, co dało z kolei możliwości niezłego zarobku dla instytucji parabankowych w naszym kraju, których żadne rekomendacje KNF-u nie obowiązują.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0

Banki tracą na rekomendacji KNF-u. Muszą zaostrzyć kryteria udzielanych kredytów
1 Komentarz

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę