Ten, który choć raz nie zalał swojej torby, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wypadki chodzą po ludziach, ale co zrobić, jeśli zdarzył się w Twojej jedynej lub ulubionej torbie? Nie załamuj się! Można szybko temu zaradzić i sprawić, że będzie wyglądała jak nowa, przyniesiona prosto ze sklepu. W tym artykule przedstawimy Ci jak skutecznie prać torby podróżne.
Na co najczęściej narażone są nasze torby do podróży?
Użytkowane zgodnie z przeznaczeniem potrafią niejednokrotnie mieć styczność z wieloma substancjami. Pomieszczą absolutnie wszystko, jednak nie jest ich to w stanie uchronić przed zabrudzeniami powstającymi od wewnątrz torby. Przenosząc płyny lub kosmetyki, nie bierzemy pod uwagę, że coś się wysypie lub rozleje, a to jedna z najczęstszych przyczyn kwalifikujących materiał do prania. Nawet jeśli spakujemy w osobny woreczek lub pojemnik, nie mamy 100% pewności, że nie naruszymy go w trakcie podróży.
Kolejną grupą są zabrudzenia pojawiające się z zewnątrz. Kładzenie bagażu na mokrym podłożu lub ocieranie nią o elementy przyrody to nie wszystko. Nawet jedzenie czekolady z torbą na kolanach bywa niebezpieczne dla naszej torby. Małe plamki na ciemnym tle można śmiało usunąć mokrymi chusteczkami, ale co jeśli mamy do czynienia z jasną tkaniną lub uciążliwą plamą? Czas na bardziej drastyczne środki!
Najlepsze sposoby na plamy
Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo uparte, to należy sięgnąć po najcięższe działa. Miękką i cienką tkaninę możemy śmiało wyprać w pralce. Bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia lub wypłowienie materiału. Oczywiście, nie podlega dyskusji użycie odpowiednich detergentów, które w żaden sposób nie wpłyną na jakość. Wszystkie informacje odnośnie do mycia materiału są umieszczone na metce i nią należy się bezwzględnie kierować, jeśli nie chcemy po nieudanym praniu kupować nowej. Najważniejsze jest wyciągnięcie wszystkich usztywnianych elementów lub kawałków mających zapobiec zginaniu się. Szybkie wypranie w pralce jest najwygodniejszą opcją, jednak nie zawsze producent zezwala na tego typu poczynania. Co zrobić wtedy?
Dobrym wyborem będzie zaopatrzenie się w szczotkę o miękkim włosiu i za jej pomocą miejscowe usuwanie poplamień. Użycie specjalnego mydełka odplamiającego ułatwi ten proces i nie będzie trzeba długo szorować. Jeśli jednak plama nie chce zejść, to należy oddać torbę do pralni, bo kombinując na własną rękę, możemy poważnie uszkodzić materiał i nie będzie się nadawać już do użytku. W przypadku, gdy pojawia się tylko nieprzyjemny zapach, możemy za pomocą żelazka parowego usunąć bakterie, które są tu największymi winowajcami. Nie dotykając dyszą do materiału, z odległości, kierujemy gorącą parę w wywiniętą na lewą stronę torbę. Wysoka temperatura likwiduje drobnoustroje i odświeża tkaninę.
Mamy nadzieję, że wykorzystasz podane sposoby, a Twoja torba będzie lśniła czystością, jak nigdy dotąd! Dobrze jest dawać rzeczom drugą szansę i nie wymieniać ich od razu na nowe. Nie poddawaj się, te plamy są do usunięcia.