Odliczenie podatku od okien
Finanse

Czy okna można odliczyć od podatku?

W obecnych czasach trudno o oszczędności. Osoby, które czytają ten wpis, są zainteresowane sposobami oszczędzania, a takie mogą dotyczyć rzeczy, których byśmy się nie spodziewali. Co jakiś czas przepisy się zmieniają lub dochodzą nowe – od 2019 obowiązuje nas nowa ulga termomodernizacyjna. Nic Ci to nie mówi? Więc czytaj dalej! Czy możliwe jest to, aby okna odliczyć od podatku? Czym jest oraz kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna? Zapraszamy do lektury!

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Wcześniej wspomniana ulga pozwala odliczyć koszty poniesione przez Ciebie w wyniku termomodernizacji domu. Jakich towarów ona dotyczy? Zaliczyć można do nich zakup okien, bramy garażowej oraz drzwi wejściowych – jednym słowem, wszystkiego, co pozwoli Ci uzyskać energooszczędny dom. Ciekawostką jest również fakt, że ulga wspomina o zakupie materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług profesjonalnego montażu. Tak więc okna również kwalifikują się do ulgi – pod warunkiem, że kupisz te energooszczędne. Pamiętaj o tym, że na wszystkie zakupione rzeczy musisz posiadać fakturę VAT. Opodatkowane koszty poniesione przez Ciebie musisz zsumować. Potrzebne jest to w celu ustalenia wielkości odliczenia w brutto, chyba że dokonałeś od nich wcześniej odliczenie podatku VAT – wtedy sumujesz do kwoty netto. A ile wynosi minimalna kwota?

53 tys. złotych jest to granica, jaką można odliczyć od podatku w okresie 3 lat, począwszy od okresu, w którym poniosłeś pierwsze koszty. W skład tej kwoty wchodzi na przykład zakup nowego pieca grzewczego, wymiana pompy ciepła, zakup drzwi zewnętrznych, ocieplonego garażu oraz okien o wysokim stopniu utrzymania temperatury. Jak sam widzisz, nietrudno jest uzyskać ulgę, a zdecydowanie warto szukać oszczędności, gdzie tylko się da!

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami istniejących już domów jednorodzinnych. Dotyczy to budynków wolnostojących, grupowych, szeregowych lub bliźniaczych. Zwróć uwagę na to, że ulga nie dotyczy więc domów, które są w trakcie budowy. W gwoli ścisłości ulga obejmuje podatników opłacających PIT według skali 18% oraz 32%, PIT liniowy 19% oraz ryczałtowców.

Jeżeli uzyskałeś dofinansowanie wynikające np. Z programu „Czyste Powietrze” to niestety nie ma co liczyć na odliczenie od podatków kosztów, które zostały Ci częściowo zwrócone lub w pełni sfinansowane. Tylko osoby, które samodzielnie pokryły wszelkie inwestycje, mogą liczyć na ulgę termomodernizacyjną.

Czy okna można odliczyć od podatku?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę