Biznes

Dress code. Co to znaczy?

Dress code jest zbiorem zasad dotyczących ubioru. Dzięki dress codowi wiemy, jak ubrać się na rozmowę o pracę, kolację firmową czy na spotkanie z ważnym kontrahentem. Wiele firm wprowadza obowiązkowy dress code po to, aby pracownicy dzięki swojemu eleganckiemu ubiorowi, byli postrzegani, jako osoby profesjonalne i inteligentne. Choć mówi się, że nie szata zrobi człowieka, lepsze wrażenie na kliencie zrobi elegancko ubrany mężczyzna w garniturze, niż osoba ubrana w sposób niedbały.

Jaki dress code?

Dress code obowiazkowy jest głównie w firmach oraz ważnych instytucjach. Dla pracowników oznacza to, że muszą ubierać się zgodnie z odgórnymi zasadami, a ich nieprzestrzeganie może skutkować reprymendą. Ubiór ma duży wpływ na to, jak odbieramy daną osobę. Mężczyzna w garniturze kojarzy się nie tylko z elegancją, ale także z wiedzą i inteligencją. Nie bez powodu garnitury noszą mężczyźni pełniący ważne funkcje państwowe, biznesmeni czy prezesi firm. Dress code dotyczy również kobiet. Pracownice banków czy urzędów również muszą ubierać się według konkretnych zasad. Biała, bądź jasnoniebieska koszula, spódnica za kolano oraz eleganckie buty – to również cechy ubioru formalnego.

Dress code ma wiele odmian m.in.: casual dress code, smart casual dress code czy biznes dress code. Dress code nie zawsze musi być sztywny. Coraz więcej osób łączy elegancję z wygodą. Nikogo nie dziwi już widok mężczyzny w garniturze w kolorowych skarpetkach. Kolorowe skarpetki dodają nutki nowoczesności, a kupić można je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online – https://nanushki.com/2-skarpetki-jednolite. Kobiety coraz częściej do formalnego ubioru przemycają kolorowe dodatki. Czerwona marynarka, wzorzyste buty, kolorowe dodatki – z tym kojarzone są nowoczesne, niezależne kobiety. Jednak nie każdy pracownik może pozwolić sobie na takie naginanie zasad. Czasami musi on trzymać się sztywno norm. Formalny ubiór kojarzony jest z kolorami takimi jak: czerń, biel, szarości, granat, brąz. W niektórych przypadkach odstąpienie od ogólnie przyjętych norm, może być odebrane, jako brak szacunku, a osoba, która się na to odważy, może ponieść z tego tytułu konsekwencje.

Czym jest dress code?

Dress code, czyli „kod ubioru” stosowany jest na co dzień w wielu instytucjach, firmach, a nawet w szkołach. W wielu placówkach uczniowie obowiązkowo muszą nosić mundurki, a jeśli nie zastosują się do zasad, szybko zostają upominani. Dlaczego w wielu firmach i instytucjach dress code jest obowiązkowy? Ubiór wpływa na to, jak pracownik postrzegany jest przez innych pracowników oraz klientów. Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, jednak w wielu sytuacjach, ubiór ma ogromne znaczenie. Nie bez powodu prawników zobaczyć możemy najczęściej w garniturach, tak samo, jak urzędników państwowych oraz prezesów dużych firm. Elegancji ubiór kojarzy się z profesjonalizmem oraz szeroką wiedzą na dany temat, a zrobienie dobrego pierwszego wrażenia w sytuacjach biznesowych może okazać się kluczowym czynnikiem, pozytywnie wpływającym na dalszą współpracę.

Dress code. Co to znaczy?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę