Dom

Ile kosztuje edukacja domowa?

Rzeczywistość pandemiczna pokazała, że dziś tradycyjny model edukacji rodem z pruskiej szkoły, nie ma racji bytu. Izolacja i nauczanie zdalne obnażyły mankamenty polskiej szkoły. Do tego ciągłe zmiany w oświacie i wciąż nowe rozporządzenia sprawiają, że coraz więcej rodziców szuka alternatywnych sposobów na edukowanie swoich pociech. W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszy się edukacja domowa. W dzisiejszym artykule poszukamy odpowiedzi na takie pytanie, ile kosztuje nauka w domu i czy rzeczywiście jest to rozwiązanie pozbawione wad? Zapraszamy do lektury!

Edukacja domowa – na czym polega?

Najprościej na to pytanie byłoby odpowiedzieć: edukacja domowa to nauka w domu. Jednak tak lapidarna odpowiedź, tak naprawdę, nie dotyka sedna sprawy. Ten rodzaj edukacji polega na tym, że dziecko uczy się poza szkołą, nie oznacza to jednak, że uczy się wyłącznie w domu lub pozostaje bez opieki merytorycznej i psychologicznej pedagogów i nauczycieli. Mimo że jest to w pełni legalna forma edukacji znana od lat w wielu państwach na świecie, to jednak w Polsce jest odbierana przez wielu jako niekontrolowany proces edukacyjny ze zbyt dużą wolnością dziecka. Nic bardziej mylnego. Uczeń, który uczy się w edukacji domowej, wciąż ma obowiązek realizowania podstawy programowej. Ten przepis obowiązuje wszystkie uczące się polskie dzieci, bez wyjątku. Raz w roku musi także zdać odpowiednie egzaminy akredytowane przez państwo, które będą obrazowały poziom zdobytych przez niego umiejętności. W ten sposób może uzyskać promocję do następnej klasy. Natomiast uczniowie mają wolność w wyborze metod, sposobów nauczania, często sam może zdecydować o wyborze nauczycieli.

Warto dodać, że od lipca 2021 r. rodzic może zapisać dziecko na edukację domową do wybranej szkoły znajdującej się w dowolnej miejscowości naszego kraju. Oznacza to, że w teorii może w ten sposób uczyć się w każdym zakątku Polski. Oczywiście, ważna jest tu zgoda dyrektora takiej placówki edukacyjnej.

Czy edukacja domowa jest płatna?

Nauczanie domowe jest z zasady bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że subwencja oświatowa nie przechodzi na rodziców, ale trafia do szkoły, do której zapisane jest dziecko. Co ważne z ekonomicznego punktu widzenia, edukacja domowa redukuje nam wydatki związane z uczęszczaniem do placówki edukacyjnej, takie jak: składki na komitet, tornister, odzież szkolna, dużą ilość przyborów szkolnych, opłacania obiadów itp. Tymczasem, wielu rodziców podkreśla, że edukacja domowa generuje pewne koszty, z którymi należy się liczyć – mówi nam ekspert z Zadania.pl.

Rzeczywiście, wielu rodziców, którzy zdecydowali się na ED, wskazuje na to, że aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom edukacji, konieczne jest zaplanowanie pewnych środków na nauczanie domowe. Choć dziś coraz więcej szkół (także on-line), instytucji i organizacji oferuje darmowe zajęcia edukacyjne dla dzieci w edukacji domowej, to często i tak opiekunowie decydują się na dodatkowe, płatne zajęcia.

Tu prym wiodą tutorzy i korepetytorzy, którzy pomagają usystematyzować wiedzę lub przygotować się do egzaminów. Zazwyczaj jest to koszt 30-50 zł/h. Następnie warto podkreślić, że nie samą nauką i lekcjami edukacja stoi. Rodzice, chcąc zadbać o holistyczny rozwój pociech, decydują się opłacić obozy naukowe, płatne zajęcia dodatkowe rozwijające pasje czy samodzielnie muszą ponosić koszty wycieczek edukacyjnych. Nie zapominajmy o tym, że także po stronie rodzica należy zakupienie odpowiednich materiałów, książek czy ćwiczeń, jeśli styl uczenia się dziecka tego wymaga. Pamiętajmy również, że dziś edukacja domowa przenosi się szturmem do świata on-line. Wiąże się to z inwestycją w odpowiedni sprzęt komputerowy, także akcesoria do lekcji zdalnych. Oczywiście tym samym w niewielkim stopniu wzrosną także nasze opłaty za energię elektryczną.

Mimo wszystkich kosztów, ale i dużej odpowiedzialności za edukację dzieci, wielu rodziców nie żałuje swej decyzji, podkreślając plusy takiego nauczania. Zdecydowana większość opiekunów dzieci w ED uważa, że samodzielność myślenia, czas spędzony wyłącznie w miłej i bezstresowej atmosferze, ukierunkowane treści zgodne z możliwościami i zainteresowaniami dziecka są warte każdej wydanej złotówki. Wystarczy tylko wcześniej zaplanować odpowiedni budżet, by już w trakcie roku szkolnego nie żałować podjętej decyzji.

Ile kosztuje edukacja domowa?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę