Biznes

Ile zarabia barista?

Dobra kawa potrafi przyciągnąć wielu klientów. Bariści są sercem wielu restauracji i kawiarń, a mimo to, ich zarobki są bardzo niskie. Zastawiasz się, czy zostać baristą? Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia barista? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym zajmuje się barista?

Barista ma wiele obowiązków. Najważniejszym z nich jest oczywiście parzenie kawy, jednak to nie wszystko, czym się zajmuje. Zajmuje się także obsługą klientów kawiarni. Pomaga w wyborze odpowiedniej kawy, dba o narzędzia, z którymi codziennie pracuje, odbiera dostawy, a także tworzy małe dzieła sztuki. Bariści filiżankę zwykłej kawy potrafią zamienić w prawdziwą sztukę. Potrafią udekorować oni kawę za pomocą mleka. Robi to ogromne wrażenie na klientach, a sztuka ta nazywana jest „latte art”. Umiejętności to jednak nie wszystko. W codziennej pracy barista używa wysokiej jakości kaw – https://mokate.com.pl/kawa-ziarnista. Wysokiej jakości kawa i starannie wyselekcjonowane ziarna umożliwiają bariście wydobycie z niej głębi smaku.

Barista. Kto to?

Barista to osoba posiadająca wszechstronną wiedzę o kawie oraz o jej rodzajach. W kawiarniach i restauracjach zajmuje się jej parzeniem, a ta czynność to prawdziwa sztuka. Profesjonalny barista potrafi wydobyć z kawy to, co najlepsze. Liczy się każdy detal – smak, aromat, a także sposób podania. Prawdziwy kawosz doceni ten wyrazisty smak i piękny aromat. Niestety, bariści mimo swojej wiedzy oraz umiejętności, nie zarabiają dużo. Stawka zależy oczywiście od tego, w jakim miejscu dokładnie pracuje barista, a także od miasta, w którym mieści się dana kawiarnia czy restauracja. Sami bariści przyznają, że ich zarobki są niskie. Dlaczego więc dalej pracują w swoim zawodzie, zamiast znaleźć sobie lepiej płatną pracę? Ponieważ bycie baristą to dla nich coś więcej niż praca. To także ich pasja!

Barista pracujący w popularnej kawiarni w centrum stolicy zarobi więcej niż barista z małego miasta, pracujący w lokalnej kawiarence. Warto jednak dodać, że w obu przypadkach nie zarabiają oni zbyt wiele. Średnia pensja baristy to około 3 tysiące złotych netto. Stawki zależne są od kawiarni, w której pracuje barista oraz od tego, w jakim mieście jest ona położona. Wiele kawiarni i restauracji nie zatrudnia baristów. Kawę parzą inni pracownicy, a barista dla pracodawcy to przecież kolejna osoba, którą trzeba zatrudnić na pełen etat. Barista to jednak specjalista w swojej dziedzinie. Umie on wydobyć z kawy to, co najlepsze, a swoim talentem może przyciągnąć do kawiarni niejednego kawosza. Kawiarnie, które chcą serwować najlepszą kawę w mieście, powinny zatrudniać profesjonalistów, a są nimi właśnie bariści. Dzięki nim kawiarnie i restauracje mogą zdobyć nowych klientów, którzy do tej pory nie znaleźli pyszniejszej kawy w mieście. Miłośników kawy jest naprawdę wiele, a są nimi zarówno osoby młode, jak i dorosłe. Kawa przyciąga do siebie charakterystycznym smakiem, a także pięknym aromatem, jednak aby wydobyć z niej to, co najlepsze, potrzebne są umiejętności.

Ile zarabia barista?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę