Bankowość

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?

Chcąc zrobić zakupy on-line kilkanaście lat temu, byłoby to niemożliwe. W obecnych czasach jest to bardzo częsta forma dokonywania zakupów. Nasza codzienność toczy się w szybkim tempie i często nie mamy czasu albo sił na chodzenie po sklepach. W internecie można kupić produkty codziennej potrzeby takie jak: kosmetyki, odzież, obuwie, a także zabawki, książki, leki i wiele innych. Są również sklepy internetowe, które oferują artykuły spożywcze. Kupując online, nieodłączną kwestią są płatności internetowe, m.in. płatności kartą. Osoby niekorzystające często z tej formy zakupów, zastanawiają się, czy aby na pewno jest to bezpieczna forma płacenia za swoje zakupy? Czy dane, które podają, są chronione? W artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Płatność kartą – jak to działa?

Karty płatnicze można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich są karty kredytowe, które są powiązane ze specjalnym numerem konta. Zasada ich działania podobna jest jak kredyt. Korzystając ze środków dostępnych na takiej karcie, należy je spłacić zgodnie z zasadami, jakie są ustalone w danym banku. Jeśli klient nie spłaca zobowiązania, w określonym wcześniej czasie, od przyznanej mu kwoty na karcie, ma naliczane odsetki przez bank. Dzięki kartom kredytowym można opłacać każdego rodzaju zakupy, mając na uwadze, że jest na niej określony limit. Kolejnym rodzajem są karty debetowe, które są bardzo często wybierane przez osoby robiące zakupy online. Saldo na takiej karcie jest również ustalone i nie można go przekroczyć. Karty pre-paid, czyli przedpłacone to kolejny rodzaj kart. Można z nich korzystać, jeśli wcześniej wpłacimy określoną kwotę. Są coraz bardziej popularne wśród osób robiących zakupy w internecie. Warto trzymać takie karty w dobrym portfelu chroniącym karty. Nowoczesne modele mają już zabezpieczenia, dzięki którym nikt nie zrobi zakupów bez naszej wiedzy. Ciekawe produkty dostępne są na stronie https://www.modnyportfel.pl/pol_m_PORTFELE-SKORZANE_Portfele-Meskie_Na-Karty-Kredytowe-188.html. Modele oferowane przez sklep można kupić w różnych wersjach kolorystycznych i z różnymi przegródkami.

Płacenie kartą za zakupy internetowe to jeden z prostszych i szybszych sposobów. Mimo że różni się trochę od zwykłej płatności w sklepie stacjonarnym, to i tak wymaga mniej trudności, aniżeli wpisywanie swoich danych do przelewu. Kolejną zaletą płatności kartą jest to, że często sprzedawcy nie mają podpisanej umowy z każdym bankiem i możemy nie odnaleźć swojego banku w szybkich przelewach. W takiej sytuacji trzeba wykonać standardowy przelew, który wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu, a jego księgowanie wynosi nawet do kilku dni roboczych. Można wybrać opcję płatności za pobraniem, ale z kolei ta z reguły kosztuje więcej niż płatność online. Jest jeszcze opcja płatności właśnie kartą. Zaletami tej płatności jest na pewno wygoda. Najczęściej kupując w danym sklepie, dane karty podajemy raz i są one zapamiętywane. Kartą możemy zapłacić szybko, dzięki czemu nie tracimy zbędnego czasu. Istnieje takie zabezpieczenie jak chargeback, dzięki któremu można odzyskać zapłaconą kwotę, za pomocą karty, w sytuacji, kiedy otrzymany towar dotarł uszkodzony albo w ogóle nie został dostarczony. Przy płatnościach kartą można uzyskać w wielu sklepach zniżki na produkty, ponieważ karty płatnicze często biorą udział w promocjach czy programach partnerskich.

Przy płatności kartą występuje jej autoryzacja. Bez obaw jednak, ponieważ sprzedawca nie uzyskuje danych naszej karty. Dane są sprawdzane przez agenta rozliczeniowego a od niego przesyłane są do sieci, która obsługuje daną firmę kart. Z tego miejsca jest wysyłane zapytanie do naszego banku, w celu sprawdzenia, czy na naszej karcie jest odpowiednia kwota do zapłaty. Odpowiedź w tej sprawie wraca do sieci danej karty, a następnie do agenta rozliczeniowego. Nie ma więc zatem możliwości, żeby ktokolwiek nieproszony pozyskał dane. Automatyczne zabezpieczenia również kontrolują, czy z udziałem naszej karty odbywają się jakieś nietypowe akcje na koncie, np. zbyt dużo przelewów w krótkim czasie.

Czy płatność kartą jest dowodem zakupu?

Robiąc zakupy w internecie i płacąc kartą, konsumenci często myślą, że nie mają prawa do reklamacji czy zwrotu. Nie tylko paragon jest dowodem zakupu. Jest to najbardziej znana i powszechna forma, ponieważ sprzedającemu najłatwiej odszukać daną transakcję, ale nie jedyna. Płatność kartą jest również dowodem zakupu. Przy zrealizowanej płatności widoczna jest data i godzina dokonania zakupu. Dzięki tym danym bez problemu osoba sprzedająca znajdzie nasz zakup i będzie można dokonać reklamacji czy zwrotu.

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę