Gospodarka

Jak zdobyć pozwolenie na kuszę?

Aby móc legalnie strzelać z kuszy, należy mieć pozwolenie. Zdobycie go jest nie lada wyzwaniem, ponieważ w Polsce broń cięciwowa nie jest wymieniona w ustawie. Należy wykonać szereg czynności, aby móc zgodnie z prawem zakupić kuszę i cieszyć się z ćwiczeń strzelania. Dla ludzi niezorientowanych może się ten proces okazać zbyt uciążliwy. W tym artykule postaramy się krok po kroku przedstawić, co trzeba wypełnić i gdzie się udać.

crossbow with arrows for shooting at a shooting range.Weapons for shooting at a shooting range

Czy posiadanie kuszy jest legalne w Polsce?

Odpowiedź brzmi – nie, nie jest. Wytwarzanie tego typu sprzętu strzeleckiego także jest niezgodne z obowiązującym prawem. Kusza jest zaliczana do broni, więc posiadanie jej regulowane jest przez Ustawę o Broni i Amunicji. Stąd procedura pozyskania kuszy jest taka sama jak w przypadku broni palnej. Ponadto jest w Polsce zakaz wyrobu broni, więc nie możemy sami takowej skonstruować. Za nielegalne posiadanie grozi surowa kara, dla której nie warto ryzykować.

Najlepszym wyborem będzie zakup kuszy z zaufanego źródła. Wszelkie profesjonalne akcesoria i bełty także powinny pochodzić z renomowanego sklepu, ponieważ sprzętem niskiej jakości możemy wyrządzić sobie krzywdę już na samym początku drogi. Chcąc podejść profesjonalnie i odpowiedzialnie do tematu, powinniśmy dokładnie przemyśleć zakup tego typu broni. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Jak uzyskać pozwolenie?

Jedynym wyjściem jest przejście przez całą drogę wypełniania dokumentacji, badań, a nawet egzaminu. Jednak dla chcącego nic trudnego! Przedstawimy krok po kroku i odbędziemy tę wycieczkę razem.

Po pierwsze należy wykonać badania lekarskie i pomyślnie je przejść. Są to standardowe badania, które musi przejść każdy ubiegający się o pozwolenie na broń. Obejmują testy psychologiczne, psychiatrę, EKG, badanie słuchu oraz wzroku. Dobrze byłoby wykonać je wszystkie w jednej, specjalistycznej placówce, posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie się udać, to na stronie internetowej naszej Komendy Wojewódzkiej Policji będzie takowa informacja. Po uprzednim opłaceniu badań wykonujemy je, a następnie otrzymane orzeczenie dołączamy do wniosku o pozwolenie na posiadanie kuszy.

Bardzo istotnym krokiem jest wstąpienie do klubu łuczniczego lub strzeleckiego, aby pod okiem zawodowców zdobywać doświadczenie lub chodzić na zawody. Otrzymamy wówczas list referencyjny, który podeprze nasz wniosek. Będziemy posiadali swego rodzaju opiekę nad naszymi działaniami, a jednocześnie będziemy znajdować się w grupie ludzi, którzy podzielają naszą pasję i będą nas wspierać w dążeniach do perfekcji.

Przed złożeniem wniosku musimy uiścić opłatę na konto Komendy Powiatowej Policji lub Komendy Miejskiej Policji. To ona jest naszym głównym partnerem, a nie Komenda Wojewódzka, jak w przypadku broni palnej. Tytułem: imię i nazwisko – opłata wniosku o pozwolenie na broń cięciwową w postaci kusz. Dowód przelewu należy obowiązkowo dołączyć do wniosku składanego w Komendzie.

Ostatnim krokiem przed egzaminem jest wizyta dzielnicowego, który musi przeprowadzić wywiad środowiskowy. Zgodnie z odpowiednim kwestionariuszem zada nam kilka pytań, na które musimy odpowiedzieć zgodnie z prawdą! Trzeba mieć przygotowane miejsce, w jakim będziemy przechowywać kuszę i osoby trzecie muszą mieć uniemożliwiony do niej dostęp.

Sprawdzian naszej wiedzy

Egzamin jest najważniejszym etapem w procesie starania się o pozwolenie na kuszę. Jest on w całości teoretyczny i składa się z 10 pytań. Aby go zdać, musimy osiągnąć wynik 100% poprawności odpowiedzi. Zakres obejmuje: przepisy karne dotyczące broni, obronę konieczną, stan wyższej konieczności z Kodeksu Karnego oraz Ustawę o Broni i Amunicji, gdzie są zapisy o broni cięciwowej. Przed przystąpieniem do egzaminu należy obowiązkowo uiścić opłatę.

Gratulacje! Jeśli zdałeś egzamin, musisz jedynie czekać na decyzję, a potem szykować się na upragnione zakupy. Nowo nabytą kuszę rejestrujemy i możemy przystąpić do treningu pod okiem specjalistów z tej dziedziny. Powodzenia!

Jak zdobyć pozwolenie na kuszę?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę