Najmłodsi, idąc śladami dorosłych, wybierają często takie same zainteresowania. Podobno zakazany owoc najlepiej smakuje, ale czy jest to w pełni bezpieczne? Oczywiście, że tak! Aktualnie na rynku mamy wiele alternatyw dla dzieci, które pozwolą im się rozwijać i iść w ślady zawodowych łuczników. Kiedy nasze dziecko zainteresowało się strzelaniem do tarczy, to jaki sprzęt wybrać? W tym artykule dowiesz się, czy postawić na zabawkę, czy na profesjonalny łuk dla swojej pociechy.
Łucznictwo dla dzieci – czy jest bezpieczne?
W jakimkolwiek sporcie należy uważać na kontuzje i wypadki, jednak w łucznictwie obcuje się z bronią. To wielu rodziców napawa zmartwieniem czy na pewno ich latorośl nie zrobi sobie krzywdy (albo komuś!). Najlepiej zrobimy, zapisując nasze dziecko do klubu lub na zajęcia z profesjonalnymi trenerami łucznictwa. Nie tylko będzie miało okazję rozwijać się pod okiem zawodowca, ale także będzie przebywało w całkowicie bezpiecznych warunkach. W specjalnych salach są tory, na których można strzelać. Są oddzielone od innych ludzi i nikomu nie grozi zranienie z ich strony.
A może zacząć od zabawek?
Jeśli uważamy, że nasze dziecko jest za małe na naukę łucznictwa, możemy zdecydować się na zakup zabawkowego łuku z przyssawkowymi strzałami. W zestawach często są tarcze, więc maluch będzie miał do czego celować. Przyssawki zatrzymują się na tarczy, dając złudne wrażenie wbijania się strzały w płaską powierzchnię. Radość z trafienia w sam środek jest przeogromna.
Jak w każdej dziedzinie – możemy trafić na gorsze egzemplarze i lepsze. Jeśli chcemy, aby chęć do strzelania z łuku nie zniknęła z wiekiem, dobrze byłoby zakupić droższą zabawkę. Ponieważ ich komponenty są lepiej wykonane, a akcesoria przypominają te profesjonalne. Dzięki temu, gdy dziecko podrośnie, będziemy mogli zapisać je na zajęcia z instruktorem. Są specjalne grupy dla dzieci do 10 roku życia.
Profesjonalne łuki dla najmłodszych
W ofertach wielu sklepów znajdziemy łuki bloczkowe przeznaczone dla maluchów. Nadają się idealnie do nauki i startowania w zawodach. Wybiera się je ze względu na ułatwienia, jakie oferują m.in. w naciąganiu cięciwy. Zadbajmy o dobór odpowiednich parametrów dotyczących siły naciągu, ponieważ dzieci mają ją o wiele mniejszą niż dorośli. Najczęściej przedstawiany jest w funtach (LBS). Wartości przedstawione dla chłopców i dziewczynek będą się różnić. Dziewczynki do lat 12 powinny dostać łuk z 10-16 LBS, zaś chłopcy 14-20 LBS.
Dobrym pomysłem będzie postawienie także na łuk ze wspomaganiem. Najmłodsi dopiero usprawniają swoją koordynację oraz stabilność, więc dobrze byłoby ułatwić im ćwiczenie łucznictwa. Wspomaganie występuje w różnych postaciach. W niektórych modelach są to dodatkowe mostki w połączeniu z podpórką, a w innych to dodatkowa cięciwa ochronna. Dobrze będzie także zakupić rękawiczki łucznicze oraz ochraniacze na palce, aby podczas treningu dziecko nie poraniło sobie paluszków.
Nie chcąc hamować naszych najmłodszych, otaczamy ich naszą opieką, ale czasem trzeba odpuścić, aby młody człowiek dobrze się rozwijał. Tutaj na pomoc przychodzą producenci sprzętu łuczniczego dla dzieci, którzy zadbali o każdy szczegół. Życzymy powodzenia i wytrwałości w nadchodzących treningach!