Rynek nieruchomości dzieli się na dwa obszary: nieruchomości z rynku pierwotnego – nowe, nieużywane, z pierwszej ręki oraz na nieruchomości z rynku wtórnego, z tak zwanej drugiej ręki, czyli używane.
Jeśli kupujemy mieszkanie nowe, możemy podpisywać umowę z deweloperem. Sprawdźmy na przykładzie dewelopera Red-co.net, jakie umowy wchodzą w grę w takim przypadku?
Pierwsza umowa rezerwacyjna
Wspominany deweloper buduje mieszkania np. w Poznaniu, gdzie rośnie popyt na takie lokale. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas mieszkanie rzeczywiście będzie ostatecznie naszą własnością, warto zawrzeć z deweloperem umowę rezerwacyjną. Umożliwia ona rezerwację na wyłączność wybranego przez klienta mieszkania na wskazany okres. Najczęściej umowa rezerwacyjna trwa około miesiąca i poprzedza podpisanie umowy deweloperskiej. W umowie rezerwacyjnej określona jest łączna cena brutto sprzedaży mieszkania wraz ze wskazaniem nieprzekraczalnego terminu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Podpisanie umowy deweloperskiej
W przypadku nowych mieszkań kupowanych od deweloperów najważniejszą umową jest umowa deweloperska, zawierana w formie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej. Przyjmuje się, że to nabywca ponosi koszt taksy notarialnej. Do umowy deweloperskiej dołącza się określone załączniki, wśród których znajduje się prospekt informacyjny z kartą mieszkania wraz z rzutem kondygnacji z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego oraz opcjonalnie komórki lokatorskiej i miejsca garażowego. Do umowy deweloperskiej dodawany jest też jej wzór.
Umowa sprzedaży mieszkania
Przeniesienie własności mieszkania na kupującego przez dewelopera następuje w ramach umowy sprzedaży mieszkania, która jest umową przyrzeczoną. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego, po podpisaniu protokołu odbioru mieszkania przez kupującego. Musi on w związku z umową sprzedaży uiścić wszystkie należności ustalone we wcześniej zawartej umowie deweloperskiej. Umowa sprzedaży mieszkania wiąże się z ustanowieniem nowej własności oraz z założeniem osobnej księgi wieczystej dla nieruchomości.