Ostatni sondaż przeprowadzony przez Centrum Badania Opinii Społecznej dowodzi, że większość Polaków oczekuje od państwa lepszych warunków do życia. Jednocześnie liczba osób, które uważają, że płacenie podatków jest podstawowym obowiązkiem każdego obywatela.

Polacy oczekują przede wszystkim, że polskie państwo powinno powinno zapewnić każdemu obywatelowi poszanowanie prywatnej własności, zagwarantować bezpieczeństwo, bezpłatną opiekę lekarską oraz minimalny poziom dochodu – odpowiednio 98 %, 99 %, 95 % oraz 95 %.

Oczekiwania Polaków rosną. Obowiązków ubywa?

Tylko nieco mniej respondentów wskazuje, że państwo powinno dawać możliwość do kontynuowania nauki w szkołach wyższych – tak uważa 88 % badanych. Większość Polaków opowiada się za tym, że władze powinny zagwarantować obywatelowi lokum oraz odpowiednie stanowisko pracy skorelowane z wykształceniem i kompetencjami zawodowymi (przekonuje 81 %). Za tym, że państwo w ogóle powinno zapewnić jakąkolwiek formę zatrudnienia jest 80 %, a za koniecznością zapewnienia dobrobytu opowiada się nieco ponad połowa z nas.

Jednocześnie respondenci wskazują, że podstawowym obowiązkiem każdego obywatela wobec kraju jest dbanie o jego dobre imię oraz pomoc organom ścigania w karaniu osób łamiących prawo – odpowiednio 94 % oraz 88 %. Warto jednak podkreślić, że liczba osób, które opowiadają się za koniecznością wnoszenia podatków od dochodów maleje – 76 % jest za, 20 % przeciw.

Polacy mają coraz większe wymagania wobec państwa. Dlaczego?
2 komentarze

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę