Awans w pracy – wielu pracowników czeka na niego z utęsknieniem. Jedni zostają docenieni i awansują bardzo szybko, drudzy mimo włożonego wysiłku i stałego zaangażowania, mogą o nim zapomnieć. Co ma na to wpływ?
Jak awansować w pracy?
Awans w pracy wiąże się z objęciem nowego stanowiska, a także z wprowadzeniem do codziennej pracy nowych obowiązków. Awans to także podwyżka płac i większa odpowiedzialność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość napisania podania o awans. W podaniu należy zawrzeć swoje dane, nazwę obecnie sprawowanego stanowiska, a także uzasadnienie, w którym zawarte będą informacje potwierdzające wysokie kwalifikacje i umiejętności wymagane do objęcia danego stanowiska. Kwalifikacje to jednak nie wszystko. Osoby starające się o awans powinny wykazać się pracowitością, lojalnością wobec firmy, a także zadowalającymi wynikami – to jednak nie przychodzi z dnia na dzień. Wymaga to wielu lat ciężkiej pracy, często związanej z pracą po godzinach, a także dużym stresem. Aby zostać docenionym przez szefostwo, samo napisanie podania nie wystarczy. To przede wszystkim wyniki codziennej pracy powinny świadczyć o tym, czy zasługujemy na pełnienie odpowiedzialnej funkcji w zespole lub w firmie.
Awans w firmie wiąże się z objęciem wyższego stanowiska, a co za tym idzie – z objęciem odpowiedzialności za pracowników niższych rangą. Nie każdy podoła temu zadaniu. Dobry lider musi posiadać wiele cech, bez których udana współpraca będzie niemożliwa. Cechami dobrego lidera są: odpowiedzialność, zaangażowanie w pracę zespołu, nieuleganie emocjom, bezkonfliktowość, pozytywne nastawienie, uważność. Jeśli marzy Ci się awans i chcesz zostać dobrym liderem, przeczytaj poprzedni artykuł i dowiedz się, jak wykorzystanie feromonów, może pomóc Ci w relacjach biznesowych. Dzięki nim wzbudzisz zaufanie u swoich kontrahentów, a oni – nawet nie zdając sobie z tego sprawy, będą Ci bardziej przychylni i skorzy do zaakceptowania Twoich warunków współpracy. Feromony to nowy sposób na podejście do biznesu. Warto skorzystać z nowych odkryć i ułatwić sobie codzienną pracę jednym psiknięciem. Zostając szefem pamiętaj także, by zachowywać się jak prawdziwy lider – o tym więcej również w poprzednim wpisie.
Po jakim czasie awans?
To, po jakim czasie pracownik dostanie awans, zależy nie tylko od umiejętności i kwalifikacji pracownika, ale także od polityki firmy lub instytucji. Awans np. w służbach mundurowych (policja, wojsko) należy się po przepracowaniu konkretnej liczby lat. Nowy pracownik z góry wie, po jakim czasie zostanie nadany mu nowy stopień. Niestety, w większości firm takie zasady nie obowiązują, a awans można dostać nawet po kilkunastu latach, a w wielu przypadkach – nigdy. Dlaczego tak się dzieje? Często pracodawcy nie potrafią docenić starań swoich pracowników. Uważają, że za codzienną pracę pracownicy wynagradzani są comiesięczną pensją, często niezmienną kwotą od wielu lat, i to wszystko, co mogą zaoferować swoim podwładnym. Szefowie z takim podejściem rzadko doceniają dobrych pracowników. Nie są skorzy do awansów i podwyżek. Takie zachowanie szefa zniechęca pracowników do dalszych starań, a równie często motywuje do zmiany pracy.
Są jednak firmy, które doceniają pracowników, a awansowanie ich na wyższe stanowiska, jest naturalną koleją rzeczy. Pracownik wykazujący się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, dobrą komunikacją ze współpracownikami, a także umiejętnością rozwiązywania sytuacji kryzysowych, bez problemu dostanie awans w ciągu pierwszych kilku lat pracy. Zasady przyznawania awansów w firmie zależą od szefostwa. Mogą być oni otwarci na nowe wyzwania, są też tacy, którzy od lat nie wprowadzają żadnych zmian. Niestety, trudno jest zmienić charakter i sposób zachowania szefa, dlatego coraz więcej osób nie czeka na awans latami i decyduje się na regularne zmienianie pracy. Jest to szczególnie popularny trend wśród młodych osób, które chcą zdobyć doświadczenie w wielu branżach, a gdy firma nie jest w stanie zaoferować im więcej, po prostu zmieniają pracę.