Aktualności

Jaki powinien być idealny szef?

Relacje pomiędzy szefem a pracownikami są różne. Są szefowie, którzy są uwielbiani przez pracowników. Są też tacy, którzy wzbudzają w podwładnych niepokój, a każdy kontakt z nim przyprawia pracowników o mdłości. Jaki powinien być idealny szef? Czy idealny szef w ogóle istnieje?

Jak przewodzą najlepsi liderzy?

Najlepsi liderzy traktują swoich pracowników z szacunkiem. Słuchają ich potrzeb i jeśli trzeba, wprowadzają nowe rozwiązania w życie. Każdy lider musi przejść długą drogę po wszystkich szczeblach kariery – nikt nie zostaje liderem bez włożenia w swoją pracę ogromnego wysiłku i zaangażowania. Dobrzy liderzy nie zapominają, że w przeszłości sami byli na miejscu swoich podwładnych.

Dobry lider dba o swój zespół i jest dla zespołu autorytetem. Nie okazuje wyższości, jednak trzyma rękę na pulsie. Powinien mieć także zaufanie do swojego zespołu. Ciągła kontrola ze strony szefa nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy. Szef powinien budować przyjazne relacje i być częścią zespołu, a nie osobnym bytem odizolowanym od reszty pracowników. Dobrzy liderzy wyznaczają granice, jednak współpracują ze swoimi pracownikami, tworząc jedną, wspólną i zgodną całość. Dużą uwagę przykładają do rekrutacji nowych pracowników. Dbają, aby członkowie zespołu mieli podobne cele i dobrze się ze sobą czuli. Zgrzyty pomiędzy pracownikami zdarzają się często, jednak dobry lider umie rozwiązywać konflikty, nie stając po żadnej ze stron.

Nie jest to powszechnie wiadome, jednak wielu liderów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, decyduje się na używanie feromonów! Feromony świetnie sprawdzają się w relacjach biznesowych. Zawierają w sobie tzw. pierwiastek atrakcyjności, dlatego osoby stosujące feromony, odbierane są jako bardzo atrakcyjne, godne zaufania, otwarte i intrygujące. Wiele osób korzysta z feromonów np. podczas biznesowych negocjacji. Czują się pewnie, a kontrahenci, szczególnie płci przeciwnej, poddają się działaniom feromonów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Jaki nie powinien być szef?

Niestety, wielu szefów nie posiada cech dobrego lidera. Nie wiedzą jak przewodzić zespołem, co doprowadza do niepotrzebnych spięć i wpływa na codzienną atmosferę pracy. Są niekonsekwentni, ciągle zmieniają zdanie i wprowadzają pracowników w błąd. Szef nie powinien uważać się za osobę bardziej wartościową niż reszta pracowników, tylko ze względu na swoje stanowisko. Do takich zachowań dochodzi w wielu firmach, a pracownicy są bezradni i sfrustrowani, ponieważ nie mają wpływu na charakter i zachowanie swojego lidera. Szef nie powinien także dać ponosić się emocjom. Nieprzemyślane decyzje podjęte pod wpływem emocji przynoszą zazwyczaj przykre konsekwencje, z którymi muszą zmagać się zwykli pracownicy, a nie sam lider. Nagłe zwolnienia, zmiany koncepcji, niezapowiedziane spotkania i projekty – nikt z nas nie lubi być stawianym w takich sytuacjach. Bycie szefem nie polega tylko na zajmowaniu wysokiego stanowiska w firmie. To przede wszystkim reprezentowanie swojego zespołu i firmy, bycie wizytówką i częścią swojego zespołu. Nieumiejętne zarządzanie to jedno z najczęstszych przyczyn, przez które pracownicy sami zwalniają się z pracy. Często zdarza się, że nie chcą zostać, mimo korzystnej propozycji finansowej. Nic nie jest w stanie przekonać ich do dalszej pracy w firmie – wiedzą, że mimo podwyżki nic nie zmieniłoby się w ich codziennej pracy. Bycie liderem to przede wszystkim odpowiedzialność – warto o tym zawsze pamiętać.

Jaki powinien być idealny szef?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę