Bankowość

Czym różni się karta kredytowa od debetowej? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz

Karta płatnicza stała się dla nas codziennością i idealną alternatywą dla płatności gotówkowych. Z kart płatniczych korzysta aż 63% Polaków. Tak przyzwyczailiśmy się do tego plastikowego środka płatności, że nie zawsze zastanawiamy się nad ukrytymi kruczkami.

Karta debetowa

Karta debetowa to nic innego, jak karta płatnicza wydawana do naszego rachunku bankowego. Jest ona powiązana z konkretnym kontem i służy do wykonywania operacji obciążających rachunek, czyli debetu. Mowa tu jednak o korzystaniu z własnych, zgromadzonych na niej środków (wyjątkiem mogą być sytuacje, kiedy na koncie mamy uruchomiony debet, czyli możliwość zejścia poniżej 0zł na koncie i zadłużenia się do określonej kwoty np. 1500zł).

Karta debetowa wystawiana jest do rachunku i może ją dostać niemal każda osoba pełnoletnia.
Karta debetowa może służyć do:

  •  płacenia za towary i usługi,
  • dokonywania transakcji w bankomacie i wpłatomacie,
  • dokonywania płatności przez Internet czy telefon.

Karta kredytowa

Banki bardzo często oferują klientowi atrakcyjne promocje związane z założeniem karty kredytowej. Łączy się to jednak z wykorzystaniem pieniędzy, które nie pochodzą z naszego konta, czyli zaciąganiem kredytu. Karty kredytowe nie są w żaden sposób połączone z naszym kontem osobistym, a dostać ją może osoba, wobec której bank podejmie pozytywną decyzję debetową i pozwoli na wydanie tego typu karty.

Każda transakcja wykonana tą kartą powoduje zaciągnięcie kredytu na daną kwotę. Na początku bank daje klientowi limit kredytowy, który chętnie zwiększa, kiedy ten spłaca raty w terminie. Pamiętajmy jednak o oprocentowaniu kredytu i fakcie, że zapłacimy za niego więcej, niż wydamy. Właśnie z tego powodu banki wydając karty kredytowe wymagają dokumentów dotyczących naszych dochodów i przychodów, a także sytuacji BIK [1]. W przypadku tego typu kart bardzo łatwo można wydać pieniądze, których nie jesteśmy w stanie spłacić, dlatego konieczna jest rozwaga.

W czym tkwi diametralna różnica?

Karta kredytowa i debetowa nie różnią się między sobą wieloma cechami, ale warto zwrócić uwagę nawet na szczegóły. W przypadku karty debetowej – płacąc nią, używamy swoich własnych pieniędzy pochodzących z naszego konta bankowego. Jeśli na naszym koncie bankowym nie będzie funduszy to karty debetowej nie użyjemy, natomiast kredytowej owszem zaciągając przy tym kredyt.

[1] objaśnienie: Biuro Informacji Kredytowej

Fotografia na licencji CC 2.0 flickr.com autorstwa Kuhnmi

Czym różni się karta kredytowa od debetowej? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz
1 Komentarz

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę