Polityka

Prezydent Andrzej Duda. Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko

Dla wielu osób, prezydent Andrzej Duda jest politykiem, który „wziął się znikąd”. Jaka jest jednak prawda? Czym zajmował się obecny prezydent naszego kraju? Co robił przed objęciem najważniejszego stanowiska w kraju? 

Unia wolności

Andrzej Duda nigdy tego otwarcie nie przyznał, jednak jak ustalili dziennikarze „Newsweeka”, na początku lat 2000, był działaczem Unii Wolności. Potwierdzają to archiwalne dokumenty, m.in. dokumenty samej Unii, poświadczające jego członkostwo, podpisy pod listami obecności, czy potwierdzenia uiszczania przez niego składek członkowskich (sięgających 2002 r.). Oficjalnie biografie (np. na stronie internetowej prezydenta) milczą na ten temat. Wszystko wskazuje jednak na to, że prezydent działał w UW, mniej więcej w tym samym czasie, w  którym Bronisław Geremek pokonywał Donalda Tuska w wyborach na przewodniczącego partii.

Pierwsze kroki w polityce, jako „dyżurny wnuczek”

Prezydent, jak przyznaje jego ojciec, pierwsze kroki w polityce stawiał już w 1989 r., kiedy jako 17-latek pełnił rolę „dyżurnego wnuczka”. Funkcja ta polegała na pomocy starszym osobom, które nie wiedziały jak oddać swój głos na kandydatów „Solidarności”. Zadaniem „wnuczka” było bezpieczne doprowadzenie takiej osoby do lokalu wyborczego i pomoc w oddaniu głosu. Warto wspomnieć, że Jan Duda, ojciec Andrzeja, był aktywnym działaczem ruchu skupionego wokół „Solidarności”.

Niepokojąca pasja czasów młodości

W młodości, wielką fascynacją Andrzeja Dudy, były książki historyczne. Jak wspomina jego ojciec, pochłaniał wszystko, co mu polecano. Po latach, jeden z przyjaciół prezydenta, zdradził, że marzeniem młodego Andrzeja była… walka w powstaniu warszawskim. Doszło do tego, że zaniepokojona niecodzienną pasją matka, zaczęła przed nim ukrywać książki.

Andrzej Duda prezydentem Krakowa?

W wyborach samorządowych w 2010 r., Duda kandydował na prezydenta Krakowa z ramienia partii Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie poległ w pierwszej turze głosowania. Uzyskał natomiast mandat radnego miasta. To przysporzyło mu popularności, która pomogła w wyborach parlamentarnych. Już jako poseł, był członkiem Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

 

Fotografia na licencji CC 2.0 flickr.com autorstwa Lukas Plewnia

 

 

Prezydent Andrzej Duda. Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko
2 komentarze

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę