Finanse

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie a podatek od zysków, czyli kilka słów o podatku Belki

Kilka lat temu, a dokładnie w roku 2005 wprowadzony został w naszym kraju nowy podatek, zwany podatkiem od zysków kapitałowych albo inaczej podatkiem Belki – od nazwiska ówczesnego ministra finansów, który zatwierdził jego wprowadzenie.

Podatek Belki

Podatek liczony jest obecnie w wymiarze 19 procent od zysków, uzyskanych na przykład na lokatach bankowych czy inwestorów, operujących na Giełdzie papierów Wartościowych w Warszawie i osiągających z tego tytułu określone zyski.

Tak więc poziom podatku Belki jest jakimś wskaźnikiem, jak zachowywały się indeksy giełdowe w danym roku – pod tym względem rekordowym okazał się rok 2007, było to w szczytowym okresie hossy giełdowej, wtedy podatek od zysków kapitałowych z giełdy przekroczył 2 miliardy złotych.

Rok 2011 nie był tak udany ani dla inwestorów, ani dla fiskusa, bowiem całkowity podatek Belki uzyskany z dochodów na warszawskiej giełdzie wyniósł niecałe 900 milionów złotych, co świadczy, że inwestorzy zarobili łącznie 4,7 miliarda złotych – a więc dużo mniej niż w poprzednich latach.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie a podatek od zysków, czyli kilka słów o podatku Belki
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. mietek976

    8 lipca 2017 at 12:37

    Nie polecam inwestowania na GPW jeśli nie macie doświadczenia. Sam wtopiłem prawie 10 tysięcy złotych na inwestycje, bo kupiłem akcje spółki, która niby trzymała się dobrze, a potem prawie była w upadłości. Straciłem majątek, bo to były wszystkie moje oszczędności. Dzisiaj lepiej odkładać zaskórniaki na koncie oszczędnościowym niż myśleć o agresywnym graniu na giełdzie, taka jest prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę