Ekonomię zaliczamy do nauk humanistycznych. Humanizm wiąże się z tym, że w ekonomii mamy niewiele dających się jednoznacznie udowodnić twierdzeń i praw, tak jak w fizyce czy chemii.
Nauka humanistyczna czy ścisła?
Jednocześnie jest ona dość nietypowa, bowiem różni się np. od historii dużym udziałem obliczeń matematycznych. Jeśli więc chcemy opanować ekonomię lub finanse, musimy dobrze poznać matematykę, a w szczególności jej zastosowania w ekonomii, w tym również procent składany.
Podstawowe działania matematyczne, jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie pozwolą nam m.in. obliczyć osiągnięty zysk, a umiejętność obliczania procentów na wyliczenie wielu podstawowych wskaźników ekonomicznych. Z kolei procent składany pozwoli nam obliczyć wielkość odsetek w określonym czasie, jaki możemy uzyskać np. z włożonej przez nas do banku lokaty, z zainwestowanych pieniędzy w akcje. Ktoś powie – jestem humanistą, więc nie muszę potrafić dobrze liczyć (choć matematyk nie powie, że dlatego iż nim jest, nie czyta) . Ekonomista, choć też humanista, musi.
Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0