Firma

Szkolenie BHP – co ile lat?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jakich odstępach czasowych należy ponownie przeszkolić pracowników. Okazuje się, że wiele branż ma zupełnie odrębne zasady i terminarze okresowych badań BHP. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co ile lat należy wykonać takie szkolenie i co podczas niego należy omówić.

Co ile szkolenie BHP dla pracowników?

Jak już wspominaliśmy, branża branży nierówna. Dlatego specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy zadbali o to, by poszczególne zawody czy rodzaje wykonywanej pracy określały odrębne przepisy. Jest to oczywiście uzasadnione specyfiką wykonywanych czynności, a także m.in. czynnikami ryzyka, z którymi może mieć styczność pracownik. Innego rodzaju niebezpieczeństwa i zagrożenia są możliwe na budowie, a inne w przytulnym biurze. Dlatego świadomy pracodawca, nawet jeśli zatrudnia odpowiedniego szkoleniowca, powinien doskonale znać terminy, kiedy dawniej przeszkoleni pracownicy znów powinni odbyć szkolenie BHP. Co ile lat należy odnowić certyfikat udziału w takim kursie? Jest to odpowiednio:

  • 6 lat dla pracowników administracyjno-biurowych,
  • 5 lat dla przedsiębiorców, kierowników, służb BHP, a także pracowników inżynieryjno-technicznych,
  • 3 lata dla pracowników kadry robotniczej.

Normy te nie wzięły się znikąd. Są to starannie opracowane terminy, które mają nie tylko za zadanie dostarczyć niezbędnej i obowiązującej dokumentacji, ale przede wszystkim zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Z nich pracodawca może dowiedzieć się np. czy są mu potrzebne specjalistyczne lamele, kiedy zatrudnia w swojej firmie spawaczy. Ochronne pasy, takie jak te: https://kurtynypcvpaskowe.pl/lamele-spawalnicze/, będą podczas takiej pracy niezbędne, chroniąc spawaczy przed promieniowaniem czy iskrami. Na takim szkoleniu BHP dowiesz się m.in, który wybrać kolor, by praca przy spawaniu była jeszcze bezpieczniejsza. Jak widać, warto uważnie przysłuchiwać się szkoleniom, bo zawiera wiele praktycznych porad. Oczywiście nie musimy wszystkiego wiedzieć sami. Najlepiej zatrudnić profesjonalnego szkoleniowca, by zawsze mieć pewność, że pracownicy znają swoje obowiązki, ale również prawa w zakresie BHP. Czego jako pracodawcy możemy wymagać od „behapisty”? Na co zwrócić uwagę?

Na czym polega szkolenie BHP?

Samo szkolenie zawsze ma kilka, z góry ustalonych punktów, którymi powinna kierować się osoba szkoląca pracowników. Najczęściej dzieli się na:

  • Instruktaż ogólny.

Obejmuje on takie elementy, jak zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują pracownika w jego zakładzie pracy. Kursanci poznają również zasady pierwszej pomocy, często nawiązujące do ich specyfiki pracy. Szkoleniowiec również powinien przeszkolić pracownika z podstawowej ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania pracownika w razie pożaru w zakładzie pracy.

  • Instruktaż stanowiskowy.

To szkolenie dla nowo zatrudnionych pracowników, pracowników, którzy przenoszą się na inne stanowisko pracy lub studentów odbywających praktyki. Warto pamiętać, że jeśli w danym zakładzie pracujemy na kilku stanowiskach, to należy na każdym z nich przejść odpowiednie szkolenie. Pracownik poznaje:

  • czynniki środowiskowe w otoczeniu stanowiska pracy,
  • ryzyko zawodowe związane ze stanowiskiem pracy,
  • sposoby, jak uchronić się przed zagrożeniami zdrowia i życia,
  • metody, w jaki sposób bezpiecznie pracować na stanowisku.

Nie mamy wątpliwości, że rzeczywistość wielu zakładów pracy nijak ma się do tego, o czym napisaliśmy w tym artykule. Często szkolenie BHP to jedynie formalność, która trwa zaledwie kilka minut. Jednak warto podkreślić, że właściwe przeszkolenie pracownika, z odpowiednią dbałością, w znaczącym stopniu niweluje jego błędy, które mogą wiązać się z niebezpiecznymi sytuacjami czy nawet mogą uratować życie podczas wypadku lub pożaru.

Szkolenie BHP – co ile lat?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę