Praca

Zarobki w Polsce. Komu żyje się najlepiej?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy zarabiają coraz lepiej. W grudniu ubiegłego roku średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw osiągnęła najwyższy wynik w historii – 4635 zł. Bezrobocie również jest najniższe od lat. Coraz więcej osób zadaje sobie jednak pytanie: „Kto tyle zarabia?”.

Jak GUS przelicza nasze zarobki?

Od lat, kolejne doniesienia Głównego Urzędu Statystycznego poddawane są krytyce. Do głównych zarzutów należy przede wszystkim brak rzetelności. Wiele osób przy tym zapomina, że podawane liczby to kwoty brutto. Po odliczeniu odpowiednich składek 4635 złotych uszczupla się do 3295 złotych „na rękę”. Ponadto, w badaniu uwzględniane są tylko duże i średnie firmy, zatrudniające więcej niż 10 pracowników. Według danych Narodowego Banku Polskiego stanowią one mniej niż 4 procent wszystkich przedsiębiorstw. Zatem w badaniach GUS -u przepada ponad 4 mln. firm. Jeśli weźmiemy pod uwagę również osoby zatrudnione na umowy zlecenie, czy o dzieło, które również odpadają, rysuje się obraz skutecznie przekłamywanej rzeczywistości.  Ostatecznie, to co uznaje się za średnią płacę w Polsce, dotyczy ok. 60 % zatrudnionych osób, bo tyle pracuje w sektorze przedsiębiorstw. Inne sektory gospodarki nie są przez GUS brane pod uwagę.

Gdzie zarobimy najwięcej?

Kierując się danymi, publikowanymi przez GUS, łatwo dojść do wniosku, że decydowanie najwięcej zarobimy w sektorze informacji i komunikacji. Tu średnie wynagrodzenie brutto wynosi ponad 8 tysięcy złotych. Kolejną liczną grupą są górnicy. Według danych, ich średnia płaca wynosi 6 858 złotych. W zakwaterowaniu i gastronomii zarobimy mniej niż połowę tej kwoty – 3289 złotych. Handel to 4300 złotych. Jak widać nierówności płacowe są ogromne. Jednak w ostatnich latach ta tendencja maleje, ponieważ dążymy do wyrównania poziomu płacy, idąc wzorem Szwecji, która wiedzie pod tym względem światowy prym. Eksperci wskazują jednak, że przepaść finansowa między najbogatszymi i najbiedniejszymi powiększała się niemal przez całe ostatnie 25 lat, dlatego kolejne dane z tego zakresu będą nas tylko negatywnie rozczarowywać.

Więc jak faktycznie wyglądają zarobki w Polsce?

Sytuację może nam nieco rozjaśnić średnia tzw. najczęstszego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Ta kwota wynosi 2469,47 zł. Tyle średnio zarabia największa grupa Polaków. Niższe wynagrodzenie otrzymuje 29,6 %. Co dziesiąty Polak otrzymał wynagrodzenie na poziomie 1700 zł. Podsumowując: najczęściej wypłacana kwota w Polsce wynosi ok. 1800 tysięcy złotych „na rękę”.

Fotografia na licencji CC 2.0 flickr.com autorstwa Scott Maxwell

 

Zarobki w Polsce. Komu żyje się najlepiej?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę