Otrzymanie do dyspozycji samochodu służbowego dotyczy w Polsce coraz większego grona pracowników. W niektórych przypadkach jest to wynikiem wykonywanego zawodu, ale bywa również oczekiwanym dodatkiem do wynagrodzenia. Rezultatem jest powiększająca się liczba firm dysponujących flotami samochodowymi, a utrzymywanie tych aut w dobrym stanie wymaga działań serwisowych. Czym jest profesjonalna obsługa floty samochodowej?
Flota samochodowa – co to jest?
Choć pojęcie floty samochodowej może dla wielu osób stanowić zagadkę, to jednak nie jest to nic innego, jak grupę samochodów, którą wykorzystuje dane przedsiębiorstwo. Jej celem jest nie tylko zapewnienie służbowego auta przedstawicielom zarządu, handlowcom, ale wliczane są w jej poczet także auta transportowe, spedycyjne. To pojęcie łączy więc w sobie zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Najczęściej spotykanymi przedsiębiorstwami z rozbudowaną flotą samochodową są sieci taksówkarskie, wypożyczalnie aut oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. Często także duże firmy, zwłaszcza handlowe, posiadają wiele służbowych samochodów dla swoich przedstawicieli.
Samochody służbowe – obowiązki pracodawcy
Samochody służbowe i firmowe są zazwyczaj dosyć intensywnie eksploatowane, a to wymaga kompleksowej obsługi serwisowej. Utrzymanie floty aut firmowych we właściwym stanie technicznym jest konieczne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i wynika z przepisów. Trudno sobie wyobrazić opiekę nad taką flotą w ramach działalności firmy, ponieważ wiąże się to ze stworzeniem odpowiednich etatów i jest po prostu nieopłacalne. Znacznie łatwiej i wygodniej również pod względami ekonomicznymi jest skorzystanie z profesjonalnej obsługi flot samochodowych. Tego typu oferty zawierają:
- przeglądy i badania techniczne aut – w zależności od wieku auta, na ich właścicielach spoczywa obowiązek przeprowadzania okresowych przeglądów. Istotne jest sprawdzenie funkcjonowania układów auta i posiadanie potwierdzenia aktualnych badań technicznych;
- naprawy i serwisowanie aut – w zakres tej usługi wchodzą wszelkie naprawy wraz z konieczną wymianą części, a także uzupełnianie i wymiana płynów ustrojowych samochodów, a także serwis ogumienia wraz z sezonowymi wymianami. W dobie powszechnej klimatyzacji w nowoczesnych samochodach serwisowanie dotyczy również klimatyzacji samochodowej ze sprawdzaniem jej szczelności, uzupełnieniem płynu chłodniczego, czy odgrzybieniem;
- usługi transportowe i holownicze – kiedy na co dzień nasza firma nie zajmuje się spedycją, wtedy okazjonalne lub cykliczne transporty warto zaufać profesjonalnym firmom. Pamiętajmy, że takie usługi lepiej zlecić, gdyż kupno, montaż i legalizacja haków w naszych firmowych autach mogłaby okazać się zbyt drogim przedsięwzięciem. Więcej o holowaniu i o hakach holowniczych przeczytasz tutaj:
- obsługa powypadkowa aut – profesjonalny serwis flot samochodowych zapewnia holowanie po wypadkach, zgłaszanie i likwidację szkód w towarzystwie ubezpieczeniowym, naprawę uszkodzonych aut, a także dostarczanie aut zastępczych.
Samochód służbowy w firmie
Jeśli chcemy zadbać o odpowiednią mobilność naszej firmy, wtedy warto zastanowić się nad uzupełnieniem naszej działalności o odpowiednią ilość służbowych aut. Posiadanie floty wydaje się niezbędne, kiedy pracujemy w handlu, spedycji czy transporcie. Dziś nie musimy martwić się o stan techniczny naszych aut, możemy uniknąć tworzenia dodatkowego etatu mechanika. Profesjonalne serwisy samochodowe umożliwiają kompleksową opiekę nad flotą aut. Tego rodzaju podmioty posiadają wysokiej jakości narzędzia diagnostyczne, sprawnie i szybko przywracają auta do stanów jezdnych po awariach oraz zapewniają części zamienne od sprawdzonych producentów. Klienci biznesowi w ramach usługi mogą liczyć na korzystne ryczałty, a to znacznie obniża koszty utrzymywania floty aut firmowych w dobrej kondycji drogowej.