W nowych samochodach hak holowniczy to naprawdę rzadkość, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się na jego montaż i w prosty sposób poprawić możliwości transportowego swojego auta. Dziś podpowiemy m.in. jak korzystać z takiego haka oraz jakie formalności należy spełnić, aby go mieć.
Hak holowniczy – uniwersalny?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto poważnie zastanowić się nad montażem haku holowniczego w swoim samochodzie. Po pierwsze: posiadając taki hak, możemy doczepić do samochodu przyczepę kempingową i udać się w dowolne miejsce w kraju czy też za granicę, nie martwiąc się o załatwianie noclegu. Zainstalowany hak holowniczy to w tym przypadku nic innego jak wolność!
Kolejna kwestia to sprawy transportowe – hak holowniczy jest nieocenioną pomocą podczas remontów, przeprowadzek, generalnych porządków, transportu materiałów budowlanych itp. Przyda się w wielu sytuacjach naszego życia. Warto pomyśleć, chociażby o koszcie wywozu śmieci wielkogabarytowych – w wielu przypadkach cena za taką usługę może być naprawdę spora. Posiadając hak holowniczy, nie musimy się tym jednak martwic, jesteśmy bowiem w stanie poradzić sobie z problemem sami.
Hak holowniczy to również idealne rozwiązanie dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Dla fanów dwóch kółek hak holowniczy to wręcz zbawienne rozwiązanie – wystarczy bagażnik rowerowy zamontowany na haku i możemy pakować sprzęt oraz ruszać w trasę. Hak holowniczy docenią także posiadacze własnych, małych łodzi, skuterów wodnych itp. W tym przypadku pieniądze, które trzeba byłoby wydać na specjalistyczny transport takiego sprzętu zdecydowanie lepiej przeznaczyć na inne przyjemności, a sprzęt zabrać własnym samochodem, który posiadać będzie hak holowniczy i przyczepkę.
Hak holowniczy – jaki wybrać?
Najważniejsza kwestia jest taka, że hak musi być dobrany do konkretnego modelu auta (bardzo ważny bywa także typ nadwozia oraz rocznik) – nie ma czegoś takiego jak hak uniwersalny! Zanim zdecydujemy się na montaż haka holowniczego, musimy sprawdzić, czy nasze auto nadaje się do holowania przyczep – niestety nie każdy model ma tę możliwość. Taka sytuacja zdarza się niektórych modelach aut hybrydowych, samochodów z panoramicznym dachem oraz kabrioletów czy też aut sportowych. Informacja o tym, czy w danym modelu samochodu zamontować można hak, znajduje się w danych technicznych pojazdu.
Jeżeli chodzi o haki holownicze, to polecamy wybór produktów renomowanych marek – mimo że ich cena jest wyższa, to po pierwsze ich montaż jest zazwyczaj o wiele prostszy, po drugie są o wiele trwalsze od swoich tańszych odpowiedników produkowanych przez nieznane firmy.
Przy wyborze haka holowniczego trzeba pamiętać o tym, że musi on posiadać homologację oraz tabliczkę znamionową – bez tego nie uda nam się później wpisać takiego haka do dowodu rejestracyjnego, a co za tym idzie, nie będziemy mogli go używać. Taki nielegalny hak to powód do odrzucenia auta podczas przeglądu okresowego.
Jeżeli chodzi o rodzaj haka, to wybór jest naprawdę spory, wystarczy zajrzeć tutaj: https://dobrehaki.pl/haki-holownicze-c-1.html/, by przekonać się o ogromnym asortymencie tego sprzętu. W przypadku, gdy zależy nam na komforcie użytkowania, to szczególnie polecamy hak z funkcją obrotową. To hak, który można „chować” pod zderzak, gdy nie jest on potrzebny.
Warto wiedzieć, że są kraje, w których poruszanie się ze stale zamontowanym hakiem jest nielegalne i jego schowanie lub ewentualny demontaż są koniecznością. Jeżeli wiec zamierzamy podróżować po Europie, hak demontowany może być jedynym słusznym rozwiązaniem.
Tańsze od haków z funkcją obrotową są haki z automatycznie ze zdejmowaną kulą – jeżeli więc chcemy nieco zaoszczędzić, warto postawić na takie właśnie rozwiązanie.
Jak zarejestrować hak holowniczy?
Kiedy hak holowniczy zostanie już zamontowany (możesz to wykonać samodzielnie albo udać się do warsztatu samochodowego czy też serwisu) czas na wizytę na stacji diagnostycznej, gdzie pracownik sprawdzi sam hak oraz jego montaż i w przypadku stwierdzenia braku nieprawidłowości wystawi zaświadczenie. Z takim właśnie dokumentem udajemy się do wydziału komunikacji, gdzie urzędnik dokona odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu.
Hak holowniczy to świetna inwestycja, mimo że w większości przypadków korzystać z niego będziemy nie częściej niż kilka, do kilkunastu razy w roku to taka ilość wystarczy, aby docenić to rozwiązanie i zobaczyć realne oszczędności, jakie ono przynosi. Wystarczy pomyśleć, chociażby o większym remoncie – przyczepę wynajmiemy za kilkadziesiąt złotych, ile kosztowałoby nas zamówienie transportu? Na pewno o wiele więcej!