Dziś technologie nie tylko ułatwiają nam życie, ale również mają niebagatelne znaczenie w dbaniu o nasze zdrowie. Z pewnością każdy z nas słyszał o wykorzystaniu w medycynie laserów. Są współcześnie nieodzownym narzędziem chirurga, ale również okulisty. Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszy się laserowa korekcja wzroku. Czy jest to wydatek dla każdego? O tym, czym charakteryzuje się ten zabieg oraz o kosztach z nim związanych opowiemy w dzisiejszym artykule.
Ile kosztuje korekta laserowa oczu?
Zanim przejdziemy do kosztów takiego zabiegu, warto pochylić się nad tym, jak przebiega sam zabieg. Być może określenie jego specyfiki pomoże nam zracjonalizować koszty związane z samą korekcją laserową wzroku.
Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć, że jest to zabieg oparty na indywidualnych potrzebach pacjenta. W głównej mierze, osoby decydujące się na niego, chcą zrezygnować z noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Zabieg więc ma za zadanie zwiększyć komfort pacjenta. Jak wygląda droga od momentu wejścia do kliniki aż po osiągnięcie doskonałego wzroku?
- Na początku pacjenta czekają badania.
Lekarz misi zbadać, czy pacjent może zostać poddany laserowej korekcji wzroku. Czekają więc taką osobę badania diagnostyczne. Doskonały i rzetelny wywiad, połączony z badaniami może w porę wykluczyć wszelkie dolegliwości stanowiące przeszkodę w wykonaniu zabiegu. To także doskonały czas, by poznać zespół, który będzie wykonywał laserową korekcję wzroku, zadać pytania lub rozwiać wszelkie wątpliwości. W Polsce wciąż diagnostyka jest kojarzona z czymś najmniej ważnym. To jednak duży błąd. Tę świadomość stara się zmienić wiele klinik okulistycznych, jak np. Blikpol, która przykłada wielką wagę do tego pierwszego etapu laserowej korekcji wzroku. Wszystko po to, by pacjenci czuli się bezpiecznie i z uśmiechem czekali na zabieg. Koszt samej diagnostyki w klinikach to zazwyczaj koszt kilkuset złotych.
- Zabieg.
Pacjent, który uprzednio przeszedł pomyślnie kwalifikację do zabiegu, powinien przygotować się już wcześniej do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Co najmniej przez 2 tygodnie wcześniej powinien zrezygnować z noszenia miękkich soczewek, a 3 tygodnie bez twardych. Przed zabiegiem pielęgniarka zakrapla oczy preparatem znieczulającym. Sam zabieg trwa około 20 minut i jest w pełni bezbolesny.
- Rekonwalescencja po zabiegu.
Po samym zabiegu pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości jak np. pieczenie, łzawienie oczu. Od lekarza otrzymuje się krople oraz osłonki do spania. Przy laserowej korekcji wzroku obu oczu najlepiej wziąć tygodniową przerwę w pracy. Warto to zaplanować wcześniej, dogadując się z pracodawcą. Ogranicz kontakt ze słońcem, unikaj wysiłku fizycznego. Wiele klinik oferuje również darmowe pierwsze wizyty kontrolne, by zachęcić pacjentów do monitorowania stanu swego zdrowia.
Laserowa korekta wzroku – ile kosztuje?
Omówiliśmy pokrótce przebieg samego zabiegu. Na koniec warto powrócić do kwestii finansów. Ile więc kosztuje laserowa korekcja wzroku?
Warto wiedzieć, że zabieg nie jest refundowany przez NFZ, więc zapłacimy za niego z własnej kieszeni. Najczęściej za całość, a więc: badanie kwalifikacyjne, zabieg i opcjonalnie dodatkowe kontrole zapłacimy co najmniej kilka tysięcy złotych. Cena jest oczywiście uzależniona od wielu czynników, w tym metody, na którą zdecydowaliśmy się w klinice okulistycznej. Najczęściej za jedno oko łącznie zapłacimy około 2500 zł za standardowy zabieg laserowej korekcji wzroku.