Wybór odpowiedniego zamka do drzwi powinien być przemyślaną decyzją. Zła decyzja może nas wiele kosztować, ponieważ w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo oraz komfort przy otwieraniu oraz zamykaniu drzwi. Jak dobrać zamek do drzwi? Jak otworzyć zamek bez klucza? Jak rozwiercić zamek w drzwiach? Po zapoznaniu się z artykułem, na pewno będziesz wiedział!
Jak dobrać zamek do drzwi?
Pierwszym krokiem, jaki musisz spełnić, będzie ustalenie, jakiego rodzaju zamka potrzebujemy oraz jakie musi on spełniać założenia. Do wyboru masz takie rodzaje zamków, jak: zamek standardowy, które zamykasz zwykłym klucze – dosyć powszechny wśród drzwi standardowych. Jeżeli zależy Ci na większym bezpieczeństwie, to powinieneś wybrać zamek na wkładkę bąbelkową – jest on bardziej zabezpieczony, stosowany dla drzwi wejściowych. Ostatnim wyborem jest zamek z wkładką, jednakże go stosuje się w przypadku drzwi przeznaczonych do toalet oraz łazienek. Po ustaleniu, jaki typ zamka najlepiej zadba o bezpieczeństwo lub prywatność, konieczne jest ustalenie jego wymiarów. Należy w tym wypadku sprawdzić rozstaw zamka, czyli odległość między środkiem bolca obrotowego klamki, a środkiem otworu na klucz. Ostatnim krokiem będzie zmierzenie odległości pomiędzy czołem zamka do osi obrotu klamki. To już wszystko!
Jak otworzyć zamek bez klucza?
Istnieje wiele przypadków, kiedy nieumyślnie coś uszkodziłeś lub czas eksploatacyjny Twojego zamka po prostu dobiegł końca! No, mogłeś zawsze też zgubić klucz. Wbrew pozorom, otworzenia zamka bez klucza jest możliwe – musisz po prostu znać odpowiednie techniki ślusarskie oraz posiadać przystosowany do tego sprzęt – aby mieć pewność, że nie uszkodzisz żadnego z mechanizmów. Tak, lockpicking to pojęcie, które powinieneś znać! Polega on na umiejętnym manipulowaniu mechanizmem w zamku od drzwi za pomocą narzędzi specjalnie do tego przeznaczonych – wytrychu. Warto jednak dodać, że lockpicking, rozumiany jako usługa ślusarska, powinna być przeprowadzona przez doświadczonego fachowca posiadającego w tym celu wszystkie niezbędne pozwolenia i certyfikaty
Jak wyjąć złamany klucz z zamka?
Jeżeli napotkał nas ten nieprzyjemny moment, kiedy pół naszego klucza w drzwiach, a drugie pół spoczywa na naszych rękach, to nie masz powodów do obaw. No, przynajmniej po pierwszym szoku. Bowiem złamany klucz możesz wyjąć za pomocą pęsety, małych szczypiec lub igły. Podczas zabiegu niezbędny jest także smar – zalecane jest, aby był on w postaci sprayu. Przede wszystkim, musisz także ocenić, jak wielki kawałek klucza został w zamku. Wydaje się to błahostką, ale można powiedzieć, że ma on kluczowe znaczenie. Najbardziej korzystna sytuacja to ta, w której złamany już klucz w zamku jest większy od tego, który trzymasz w ręku. Można wtedy bardzo łatwo – na przykład drutem – zahaczyć o ząbek klucza i powoli go wyciągnąć. Jeżeli napotkasz opór ze strony klucza, to powinieneś użyć sprayu. Odmienną, mniej korzystną sytuacją, to ta, w której złamany klucz w zamku stanowi niewielką część całego klucza. Trzeba wtedy przy pomocy szczypiec lub pęsety złapać za klucz i kręcić nim w lewo i prawo. Wymaga to trochę gimnastyki, no ale warto!