Transport

Kiedy remont suwnicy przestaje być opłacalny?

Suwnice zaliczane są do jednych z najpopularniejszych urządzeń transportu bliskiego. Ich podstawowym i zarazem głównym zadaniem pozostaje przemieszczanie towarów w kilku płaszczyznach. Regularna i długotrwała eksploatacja urządzeń dźwignicowych może wiązać się z koniecznością modernizacji suwnicy lub jej naprawy. Są jednak i takie sytuacje, w których remont suwnicy jest nieopłacalny. Kiedy tak się dzieje? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Remont suwnicy – kiedy warto?

Rozważenie konieczności remontu suwnicy może pojawić się w kilku momentach. Wskazaniem do myślenia o przeprowadzeniu prac konserwacyjnych będzie z pewnością zbliżanie się do końca czasu eksploatacji elementów konstrukcyjnych urządzeń suwnicowych wskazanego przez producenta. Przyjrzenie się częściom zastosowanym w suwnicy przyda się również wówczas, gdy planuje się poszerzenie zakresu zastosowania urządzenia lub zwiększa się zapotrzebowanie produkcyjne. Szczególnie w tej ostatniej sytuacji konieczne będzie zapewnienie wzrostu wydajności urządzenia dźwignicowego. Wskazaniem do przeprowadzenia prac remontowych będzie także zmiana przepisów lub wytycznych dotyczących działania, lub eksploatacji suwnicy. Remont należy zrobić też wówczas, gdy regularne konserwacje suwnicy wymagają ponoszenia zbyt dużych nakładów pracy, czasu oraz są coraz kosztowniejsze.

Główne cele remontowania suwnic

Urządzenia dźwignicowe poddaje się pracom modernizacyjnym w celu nadania im lepszych parametrów pracy, w tym zwiększenia udźwigu, szybkości pracy czy poprawieniu wytrzymałości konstrukcyjnej oraz dla zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa użytkowania. Zazwyczaj remonty suwnic wiążą się z wymianą wielu jej części, m.in. wciągników, układów sterowniczych, wózków, a nawet kabin operatorów lub pozostałych, dużo mniejszych elementów konstrukcyjnych. Więcej na temat zakresu prac konserwacyjnych suwnic dostępnych w Konecranes, przeczytać można, odwiedzając stronę. Skorzystanie z licznych programów serwisowe dostępnych u profesjonalistów z branży sprawia, że prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia kosztownych prac remontowych suwnicy spada niemal do zera.

Konserwacja zapobiegawcza sposobem na brak przestojów

Jak skutecznie zapobiegać nieplanowanym przestojom w pracy z wykorzystaniem urządzeń dźwignicowych? Specjaliści z branży są zgodni – najlepszym pomysłem będzie wdrożenie konserwacji zapobiegawczej, której głównym celem będzie dopasowanie do potrzeb danego klienta. W ramach tego rodzaju czynności konserwacyjnych warto przyjrzeć się nie tylko zastosowaniu suwnicy, ale również środowisku pracy, klasyfikacji obciążeń, zaleceniom producenta oraz przepisom lokalnym. 

Remont suwnicy nieopłacalny – kiedy?

Modernizacja suwnic może okazać się nieopłacalna szczególnie wówczas, gdy urządzenia dźwignicowe są eksploatowane niezgodnie z przeznaczeniem. Nieprawidłowości dotyczyć mogą zbyt dużych przeciążeń udźwigów oraz podnoszenia ciężaru pod kątem. W wyniku użytkowania suwnic niezgodnego z zapisami w instrukcji obsługi wystąpić mogą różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Te zaś dotyczyć mogą nie tylko cięgien, ale również całej konstrukcji nośnej Oczywiste pozostaje jednak to, że to właśnie uszkodzenia konstrukcji nośnej suwnic są najbardziej kosztowne w naprawie. Z pewnością do nieopłacalności remontu suwnicy doprowadzić może też sytuacja, w której będzie się przeciągać w nieskończoność w czasie wymianę różnych elementów, które się zużywają. Bazując na stopniu zużycia technicznego elementów konstrukcyjnych, do naprawy głównej nadają się te elementy, które są zużyte w maksymalnie 75 %. Z kolei zużycie powyżej tego poziomu jest klasyfikowane jako niezdatne do użytkowania. Zużycie elementu na poziomie 95 % zaś nie kwalifikuje się w ogóle do naprawy – nadaje się wyłącznie do złomowania.

Koszt zakupu nowych części do suwnicy nie jest mały, a nierzadko w wyniku zbyt dużych zaniedbań konieczne jest przeprowadzenie kapitalnego remontu. Ten zaś może okazać się na tyle kosztowny, że lepszą inwestycją będzie zakup nowej suwnicy. Czy warto jednak doprowadzać do takiej konieczności?

Nieodpowiedni dobór maszyny do obciążenia

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii urządzeń suwnicowych pozostaje również niewłaściwy dobór maszyny do przewidywanego obciążenia. W wyniku takich sytuacji dojść może do wystąpienia licznych uszkodzeń zmęczeniowych. O jakich mowa? Będą to przede wszystkim odkształcenia konstrukcji, pęknięte spoiny, szybsze zużycie łożysk czy kół. Do tego nieprawidłowa eksploatacja suwnic powodować będzie też zatarcie łożysk czy ubytki w torach jezdnych. Efektem tego rodzaju działań może być kosztowna naprawa wciągnika.

Kiedy remont suwnicy przestaje być opłacalny?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę