kasa fiskalna
Finanse

Szwedzi rezygnują z gotówki na rzecz wirtualnego pieniądza

Udoskonalanie i coraz powszechniejsze wykorzystanie nowych technologii przeobraża wiele dziedzin ludzkiego życia. Postępująca cyfryzacja upraszcza wiele procesów. Widzimy to choćby po transakcjach płatniczych. Płatności kartą czy telefonem towarzyszą nam na co dzień.

Niewykluczone, że w przyszłości gotówka zostanie w zupełności wycofana z obiegu. Przykładem może być Szwecja, w której od kilku lat trwają prace nad opracowaniem e-korony.

Światowy trend?

Płatności mobilne stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród osób młodych. W wielu miejscach w Chinach można płacić wyłącznie przy użyciu smartfona, karty płatnicze i płatności telefonem cieszą się uznaniem również w naszym kraju. Transakcje wykonywane przy pomocy przelewów są oczywiście rejestrowane i pozbawiają nas poczucia prywatności, z drugiej jednak strony obrót bezgotówkowy ma wiele zalet. Z punktu widzenia klienta i pracowników punktu usługowego – sama transakcja przebiega znacznie szybciej. Brak gotówki to również mniejsze nakłady finansowe potrzebne na produkcję i zabezpieczenie fizycznych pieniędzy. To także dobre rozwiązanie dla gospodarki – płacąc kartą, konsumenci są gotowi wydawać więcej pieniędzy.

Szwecja i kraje Skandynawskie chcą zrezygnować z gotówki

Co ciekawe, trend szwedzki to nie inicjatywa narzucona odgórnie. Mieszkańcy tego skandynawskiego kraju po prostu sami rezygnują z płatności gotówkowych. Od 2008 roku udział transakcji gotówkowych w ich ogólnej liczbie zmniejszył się o 50%. Wymagało to natychmiastowej reakcji rządu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za 10 lat szwedzkie korony po prostu wyjdą z użycia, a każdy Szwed będzie dysponował pieniądzem wirtualnym. W ślad za Szwecją mają pójść inne kraje – Dania, Norwegia i Finlandia.

Sveriges Riksbank, centralny bank Szwecji, od kilku lat opracowuje system e-korony. Wiąże się to oczywiście z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa takich pieniędzy. E-korona ma być wirtualnym odpowiednikiem dotychczasowej waluty szwedzkiej, a wyłączne prawo do jej emisji będzie miał Riksbank. Aby „nowa” waluta mogła wejść do użycia i objąć swym zasięgiem cały kraj, konieczne jest zaprojektowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych. Mają one dotyczyć przede wszystkim przechowywania swoich środków. Zakłada się tutaj wykorzystanie konta w Riksbanku albo korzystanie z zewnętrznych kart lub aplikacji mobilnych. Drugi aspekt, który musi poprzedzić wprowadzenie e-korony, to przygotowanie odpowiednich ustaw. Muszą one w pełni uregulować posługiwanie się nową formą pieniądza. Wydaje się, że równie konieczne są zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne, zwłaszcza wśród najstarszych Szwedów. Seniorom trudno o zmianę swoich przyzwyczajeń. Kiedy gotówka zostanie zupełnie wycofana, mogą mieć problemy, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pozostaje również pytanie o to, co z wymianą koron szwedzkich? Jak długo będzie trwał okres przejściowy? Czy szwedzkie korony za kilka lat trzeba będzie wymienić w skupie banknotów wycofanych z obiegu?

Jedna z najstarszych europejskich walut

Wprowadzenie e-korony byłoby bardzo poważną zmianą dla całej historii waluty. Korona jest w użyciu od 1873 roku. Oczywiście jej nominały i projekty podlegały wielu zmianom. Z ostatnimi mieliśmy do czynienia dosłownie kilka lat temu. Choć w Szwecji odchodzi się od płatności gotówkowych, nie znaczy to, że szwedzkie korony przestały przedstawiać wartość. Zajrzyj na stronę skupu wycofanych banknotów, by dowiedzieć się, ile możesz zarobić na wymianie starych koron szwedzkich. Jedną z ofert wymiany znajdziesz na stronie https://staragotowka.pl/korona-szwedzka/. To internetowy skup banknotów wycofanych z obiegu, który pozwala na wymianę monet i banknotów, które nie stanowią dziś oficjalnych środków płatniczych. Firma pozwala spieniężyć nieużywane korony nawet bez wychodzenia z domu. Zebrane pieniądze wysyłamy na adres skupu starych banknotów, by cieszyć się z zastrzyku gotówki, która wpłynie na nasze konto. 

Szwedzi rezygnują z gotówki na rzecz wirtualnego pieniądza
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę