Biznes

Własna firma – co trzeba wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę na własny rachunek. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiążę się z jednak z wieloma formalnościami, bez których nie będziemy mogli prowadzić własnego biznesu. Jak założyć własną działalność? Podpowiadamy, jak spełnić marzenie o własnej firmie.

Własna firma – pierwsze kroki

Jeśli chcesz samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą, musisz być osobą pełnoletnią. Osoby poniżej 18 roku życia również mają możliwość prowadzenia własnej działalności. Są jednak zmuszeni do skorzystania z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. W przypadku drobnej działalności z niewielkimi przychodami działalności, rejestracja nie jest konieczna.

Nie musisz rejestrować działalności gospodarczej, gdy:

  • jesteś osobą fizyczną, a Twoje miesięczne przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia,
  • nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy,
  • nie prowadzisz działalności regulowanej oraz nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej.

Jeśli nie spełniasz powyższych kryteriów, jesteś zobowiązany zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestrując się jako przedsiębiorca, musisz wybrać nazwę firmy. Decyzję tą warto dobrze przemyśleć, gdyż zmiana nazwy firmy wiążę się zazwyczaj ze zmianą jej wizerunku. Nazwa firmy jest jedną z trzech najważniejszych filarów budowania świadomości marki. Jest także kluczową częścią strategii marketingowej.

Po wybraniu nazwy firmy zdecyduj, jaki adres firmy podasz w rejestrze. Firmę prowadzić możesz w jednym lub w wielu miejscach, np. w biurze, w puncie usługowym, a nawet w swoim mieszkaniu. Jeżeli zamierzasz wykonywać usługi u klienta lub nie prowadzisz działalności w stałym miejscu, możesz zgłosić brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Każdy przedsiębiorca, rejestrujący swoją firmę w CEIDG, musi wybrać kod PKD. Kod ten określa rodzaj wykonywanej działalności. Został stworzony do stosowania go w statystyce publicznej, ewidencji i rachunkowości. Ze względu na dużą ilość kodów, wybranie odpowiedniego kodu przez początkującego przedsiębiorcę, może okazać się kłopotliwe.

Własna firma a podatki

Przedsiębiorcy mają do wyboru aż cztery formy opodatkowania. Jeśli sam nie wybierzesz konkretnej formy opodatkowania, będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych. Możesz wybrać również formę opodatkowania według stawki liniowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Nie można zapomnieć również o podatku VAT, pobieranym na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. Rejestracja podatku VAT nie jest obowiązkowa tylko w dwóch przypadkach: gdy sprzedaż produktów przedsiębiorcy nie przekracza 200 tysięcy złotych rocznie lub gdy przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi, które są zwolnione z podatku. Do takich usług należy np. opieka medyczna.

Własna firma – co trzeba wiedzieć?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę