Czy zastanawiałeś się nad tym, jak wiele miejscowości ma niewykorzystany potencjał turystyczny? Niestety, zazwyczaj brak organizacji i samych chęci sprawia, że dane atrakcje nie są doceniane.
A szkoda.
Niedocenione atrakcje turystyczne
Często mieszkańcy nie mają nawet świadomości, że sąsiedni zalew czy architektura drewniana byłaby sporą atrakcją, gdyby została odpowiednio wyeksponowana i przeznaczona do odwiedzin turystów. W ten sposób niszczeją historyczne drewniane dworki, na których remont najczęściej nie stać gminę, a kapliczki powoli zarastają przez roślinność.
Wyznaczenie szlaków rowerowych czy też pieszych i odpowiednie ich oznaczanie, mogłoby sprawić, że turystyka powoli zaczęłaby rozkwitać. Miejscowości, które zainwestowały w turystykę, zazwyczaj czerpią z tego korzyści co roku, uzupełniając miejski budżet. Nie są to kwoty, za które mogłaby się utrzymać gmina, lecz pozwalają na dodatkowe inwestycje poprawiające stan miasta.
Obecnie korzystając ze środków Unii Europejskiej w programie Lider, można poprawić estetykę każdej wsi czy miasta. Konieczna jest jedynie inicjatywna jednego mieszkańca, który zachęci do działania innych.
Wsparcie transportu niskoemisyjnego
Od dłuższego czasu większość miast Polski stawia transport niskoemisyjny na pierwszym miejscu, wybierając autobusy hybrydowe, skutery, rowery i hulajnogi elektryczne, a nie samochody osobowe. Co to zmienia dla mieszkańców? Przede wszystkim znacznie większa sieć ścieżek rowerowych nie tylko w mieście, ale także na jego obrzeżach. Rozbudowa infrastryktury ma na celu nakłonienie mieszkańców do przesiadki na zdrowsze dla środowiska środki transportu. Miłe miejsca na rodzinne rowerowe przejażdżki to tylko wartość dodana, którą na pewno zauważą i docenią mieszkańcy.