Bankowość

Banki zapowiadają łatwiejszy dostęp do kredytów. Zdecydujesz się?

Dostosowywanie warunków kredytu konsumpcyjnego do potrzeb klientów to krok w dobrą stronę, należy to jak najlepiej wykorzystać.

NBP zbadał nastroje bankowców. Ci zapowiadają, że dostęp do kredytów nie będzie utrudniony. Wiele z nich znacząco obniżyły kryteria, którymi kierują się przy akceptacji wniosku o pożyczkę. Eksperci wskazują jednocześnie, że trend ten ma utrzymać się przez przynajmniej kilka najbliższych miesięcy.

Wyraźne obniżenie oczekiwań wobec klientów widać w kwestii kredytów gotówkowych. Jeśli chodzi o hipoteczne, tutaj większych zmian nie dostrzegamy. Kredytami na zakup nieruchomości jest zainteresowanych nadal stosunkowo niewiele osób, chociaż część banków działających w Polsce dostrzega ożywienie i w tej kwestii.

Kredyty konsumpcyjne dostępne dla każdego?

W kwestii kredytów gotówkowych można dostrzec znaczące zmiany. Niespełna 50 % banków przekazała informację Narodowemu Bankowi Polskiemu, że obniżyła warunki finansowania oraz częściowo także marże. Część instytucji finansowych wydłużyła także maksymalny okres, w którym klient ma obowiązek uregulować swoje zobowiązanie.

Ekonomiści przekonują, że łatwiejszy dostęp do kredytów konsumpcyjnych jest przyczyną m.in. wprowadzonej Rekomendacji T. Banki mają teraz otwarte drzwi w kwestii bardziej elastycznego obliczania wysokości raty w stosunku do miesięcznych dochodów klienta. W efekcie zainteresowanie kredytami gotówkowymi wyraźne rośnie, a z danych NBP wynika blisko 30 % banków ma utrzymać obniżone warunki przez dłuższy czas.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0 Sean MacEntee

Banki zapowiadają łatwiejszy dostęp do kredytów. Zdecydujesz się?
2 komentarze

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę