Biznes

Ile kosztuje wynajem lokalu?

Chcąc założyć własną kawiarnię, musimy się liczyć z kosztami wynajmu lokalu. Niestety, stale się zmieniają i nie ma jednej określonej kwoty, którą będzie trzeba zapłacić. Wszystko także zależy od wynajmującego, który ustala korzystne bądź niekorzystne stawki. Na jakie koszty należy się przygotować i czy da się je zminimalizować?

Wynajem lokalu użytkowego

Przede wszystkim wymaga odpowiedniego przygotowania. Umowa najmu lokalu powinna być zawarta przez wynajmującego i najemcę. Wynajmującym nazywamy osobę, która dysponuje lokalem użytkowym, zaś najemcą jest osoba, która chce wziąć dany lokal w najem. Pomiędzy tymi dwiema stronami rozpisuje się umowę, która zawsze zobowiązuje najemcę do opłacania wszystkich należności.

Jeśli jesteś już zdecydowany i chcesz założyć własną kawiarnię – powinieneś dokładnie rozeznać się w lokalach, które będą pasowały lokalizacją oraz układem pomieszczeń do Twojego planu aranżacyjnego. Jest to bardzo ważne, ponieważ lokalizacja będzie mogła działać na korzyść lub na niekorzyść dla Twojego biznesu. Osadzona przy ruchliwej i głośnej ulicy zakłóci spokój gości przebywających w lokalu, a schowana i usytuowana daleko od centrum sprawi, że mniej osób będzie do niej wstępowało „z ulicy”.

Po wybraniu tego jedynego lokalu, który Cię zainteresował, oszacuj przychody, jakie możesz pozyskać ze swojej działalności gospodarczej. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy będzie Cię stać na wszystkie opłaty związane z wynajęciem lokalu. Dzięki takiemu rozpisaniu wszystkich kosztów będziesz wiedział, czy jest to pod kątem finansowym lokal dla Ciebie. Jeśli okaże się, że nie – nie przejmuj się, po rozwijaniu kawiarni będziesz mógł zmienić lokalizację na bardziej dogodną i na wymarzony lokal. Wszystko przyjdzie w swoim czasie.

Przede wszystkim pamiętaj, że remont szczegółowy opłacasz z własnej kieszeni. Właściciel lokalu organizuje jedynie remonty główne, a więc te, które bezzwłocznie należy wykonać niezależnie od tego, czy znalazł się najemca, czy nie. Są to niezbędne naprawy oraz wykończenia, bez których wartość lokalu będzie o wiele mniejsza.

Wynajmując lokal w stanie deweloperskim, będziesz musiał w stu procentach wykończyć go samodzielnie, ponieważ obowiązek dostosowania przestrzeni leży wyłącznie po stronie wynajmującego. Przelicz odpowiednio swoje wydatki, ponieważ na sam początek może się okazać korzystniej wynająć lokal, który wymaga odświeżenia, a nie generalnego remontu. Koniecznie rozplanuj, ile dokładnie chcesz przeznaczyć na wszystkie prace modernizacyjne, ponieważ nieruchomość może się okazać workiem bez dna.

Czynsz za wynajem lokalu

Podliczenie wszystkich kosztów powinno być priorytetem, ponieważ dopiero całkowicie zsumowane dadzą realny obraz przyszłych wydatków, z jakimi będziesz musiał się mierzyć co miesiąc. Niestety, czynsz jest opłatą podstawową, która będzie rosła wraz z inflacją i jest to sytuacja, na którą należy się w pełni przygotować.

Wlicz w całkowity koszt wszystkie opłaty dodatkowe, w których skład wchodzi prąd, ogrzewanie lokalu, media oraz ewentualny wywóz śmieci, a także koszty kaucji. Najczęściej wynosi ona 3-miesięczne czynsze, jednak dobrze będzie założyć, że może wynosić 6 lub 12. Jest to niezmienna opłata, którą należy uiszczać zawsze, jednak można niekiedy negocjować z wynajmującym.

Konkretnych ram oraz kwot nie jesteśmy w stanie podać, ponieważ będą się one zmieniać w zależności od wynajmującego oraz cen rynkowych. Jednak jesteś w stanie w pełni przygotować się i rozplanować wszystkie wydatki. Najważniejsze aby usiąść i wszystko dokładnie przekalkulować.

Ile kosztuje wynajem lokalu?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę