Biznes

Najwyższe wynagrodzenia wypłacają największe spółki. Jak przy tym wyglądają mniejsze firmy?

Większa firma zapłaci Ci więcej, ponieważ już wcześniej uzyskała stabilność finansową. Jak w tym przypadku powinny zachowywać się mniejsze przedsiębiorstwa?

Firma Sedlak&Sedlak podjęła się badań wynagrodzeń pracowniczych za ubiegły rok. Ze statystyk wynika jednoznacznie, że na najlepsze pensje mogą liczyć osoby zatrudnione w największych przedsiębiorstwach powyżej dwustu pięćdziesięciu pracowników.

Szacuje się, że za ubiegły rok mediana wynagrodzeń z firmach powyżej 250 pracowników wynosi 4,5 tys. zł. W firmach powyżej 1 tys. pracowników mediana była o około trzydzieści złotych wyższa.

Statystyczna firma z województwa świętokrzyskiego nie zapłaci pracownikowi więcej niż podobna w województwie mazowieckim

Eksperci przekonują, że jeśli weźmiemy pod uwagę także rozkład terytorialny na województwa – różnice w wysokości wynagrodzeń są jednak zauważalne. Głównym powodem, dla którego małe podmioty nie płacą wysokich pensji jest chęć minimalizowania kosztów przez przedsiębiorstwa tak, aby w jak najkrótszym czasie zyskać stabilizację rynkową.

Podobnie jak w poprzednich latach, największe wynagrodzenia przypadły osobom zatrudnionym w firmach zlokalizowanych na Mazowszu – zarówno w małych, średnich jak i największych podmiotach gospodarczych.

Poza tym warto wspomnieć, że najgorzej zarabiali w ubiegłym roku pracownicy zatrudnieni w firmach do czterdziestu dziewięciu pracowników w woj. świętokrzyskim. Kiepsko na tym tle wypada także woj. podkarpackie.

Fotografia w publikacji Flickr.com CC 2.0 Business Blueprint

Najwyższe wynagrodzenia wypłacają największe spółki. Jak przy tym wyglądają mniejsze firmy?
2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Grzesiek Dolowski

    5 lipca 2017 at 17:15

    Zaskoczony szczególnie tym faktem nie jestem. Trudno, żeby mały przedsiębiorca wypłacał swojemu pracownikowi więcej niż on sam zarabia, albo proponował pensję porównywalną do korporacji. Poza tym Warszawa zawsze zawyżała wyniki – jestem ciekaw jak plasowałoby się woj. mazowieckie, gdyby nie sama stolica; przypuszczam, że ten region wypadłby w połowie stawki, nie wyżej.

  2. Kamila38

    5 lipca 2017 at 17:15

    Jak państwo będzie narzucało na przedsiębiorców coraz większe zobowiązania i kary za przedsiębiorczość (bo tak trzeba byłoby to nazwać), to będzie jeszcze gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biznes i gospodarka

Na górę