oszczędności
Biznes

Srebro jako środek płatniczy? Gdzie było i czy jest gdzieś dalej honorowane?

Choć w ostatnim roku ceny srebra spadają, wciąż pozostaje ono popularnym sposobem inwestowania własnych środków. Mennice nie zaprzestają produkcji srebrnych monet bulionowych i sztabek srebra. Czy produkty inwestycyjne z tego kruszcu mogą posłużyć jako środki płatnicze? Gdzie kupować srebro?

Jak to dawniej bywało…

Srebro jako środek płatniczy wykorzystywano bardzo szeroko już od starożytności. Wiemy, że jako środek płatniczy stosowano je już w starożytnym Egipcie. Srebrne drachmy były też podstawową walutą w starożytnych Atenach za czasów Peryklesa. Własne złoża srebra przyczyniły się do wzrostu znaczenia tego państwa-miasta w V wieku p.n.e. Srebrem płacono również w Indiach i Imperium Ottomańskim. W Europie srebrne monety zrobiły karierę w czasie odkryć geograficznych. Kolonizacja hiszpańska i odkrycie złóż srebra w okolicy Peru przyczyniły się do wzrostu znaczenia kruszcu. Mennice w Meksyku i Peru wybijały srebrne monety, które traktowano jako normalny środek płatniczy nie tylko w Hiszpani, ale i w całej Europie. Co ciekawe, były one szczególnie pożądane przez… Chińczyków. Jeszcze pod koniec XIX wieku hiszpańskie srebrne monety były eksportowane do Chin. A czy dziś można nabywać dobra przy użyciu srebra? 

Coraz szersze zainteresowanie

Choć jeszcze 40 lat temu mieszkańcom Stanów Zjednoczonych nie wolno było kupować złota na użytek prywatny, dziś to właśnie one wiodą prym, jeśli chodzi o honorowanie kruszców jako legalnego środka płatniczego. Mówimy tu o kilku stanach, które uchwaliły przepisy pozwalające dokonywać transakcji przy użyciu złota lub srebra zamiast gotówki. Są to: Wirginia Zachodnia, Wyoming, Luizjana, Utah, Teksas, Arizona, Kansas, Oklahoma, Indiana, Missouri, Tennessee oraz Karolina Południowa. Wszystkie te stany przyjęły odpowiednie regulacje na przestrzeni ostatnich 10 lat. Można więc podejrzewać, że niebawem srebro i złoto będą respektowanymi środkami płatniczymi na terenie wszystkich stanów USA. Pewne próby upowszechnienia użycia srebra przy wymianie dóbr próbuje się przeprowadzać również w Europie w ramach Europejskiego Programu Srebra (European Silver Programme). Wiele krajów od 2004 roku włączyło się w tę inicjatywę. Aby moneta mogła być wykorzystana przy zakupie towarów, musi mieć próbę przynajmniej 900 i musi być oznaczona logo Eurostar. Nie wydaje się jednak, by program miał szeroki oddźwięk społeczny. Być może zmieni się to wtedy, kiedy kruszce staną się legalnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych.

Gdzie kupić srebro inwestycyjne?

Choć srebrne produkty inwestycyjne – sztabki i monety bulionowe – nie są tak popularne jak ich złote odpowiedniki, nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem skupu metali szlachetnych, w których moglibyśmy je nabyć. Nawet jeśli w naszym mieście nie ma punktu stacjonarnego, możemy skorzystać z nowoczesnego rozwiązania i kupić srebrne sztabki i monety przez internet. To wygodne, a przede wszystkim bardzo bezpieczne rozwiązanie. Przykładem może być tutaj skup 79th Element oferujący produkty inwestycyjne z różnych metali szlachetnych. Wystarczy sprawdzić aktualną ofertę, np. srebrnych monet inwestycyjnych (wystarczy przejść na stronę: https://79element.pl/srebrne-monety-bulionowe/), zamówić określoną ilość i wskazać adres dostawy. Wszystko tu odbywa się tak jak w przypadku innych zakupów internetowych. Paczka zostanie odpowiednio zabezpieczona, tak by nikt nie mógł domyślić się jej wartości. Dzięki takim nowoczesnym przedsiębiorstwom możesz zdecydować się na zakup lub sprzedaż srebra w dowolnym momencie i bez wychodzenia z domu. Wszystko na jasnych, precyzyjnie określonych zasadach.

Srebro nie jest popularnym środkiem płatniczym, a służy głównie jako produkt inwestycyjny. Nie oznacza to jednak, że za rozpoznawalne na całym świecie srebrne monety bulionowe nie uda nam się nabyć określonych dóbr. Nie zawsze będzie to jednak opłacalne, gdyż często zawartość kruszcu w monecie przewyższa jej wartość nominalną.

Srebro jako środek płatniczy? Gdzie było i czy jest gdzieś dalej honorowane?
Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes i gospodarka

Na górę